„20-40-20” to tytuł nowej wystawy jaką można oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.
Edyta Krężołek, kierownik referatu edukacji narodowej kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wyjaśnia, że tytuł eskpozycji nawiązuje do wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku, a także zbrodni katyńskiej na przedstawicielach polskiej inteligencji z 1940 roku.
– Z pozoru obydwa te fakty historyczne nie mają ze sobą wiele wspólnego. Zagłębiając się jednak w szczegóły zbrodni katyńskiej możemy się przekonać, jak wiele osób zamordowanych wiosną 1940 roku w Katyniu, Smoleńsku i Kozielsku, walczyło dwadzieścia lat wcześniej z sowieckim najeźdźcą. To zwycięstwo polski z 1920 roku na długo zapadło w pamięć Rosji sowieckiej. Zbrodnie, jakie Sowieci popełniali na przedstawicielach polskiej inteligencji w trakcie II wojny światowej możemy określić jako swego rodzaju zemstę i rewanż za tak duży opór wobec bolszewickiej nawały w przeszłości – wyjaśnia.
Edyta Krężołek podkreśla, że wystawa posiada nietypową i interesującą formę oraz oprawę graficzną, przywołującą na myśl skojarzenia z lasem katyńskim. Ekspozycja przeznaczona jest dla młodych odbiorców, korzystających z nowoczesnych technologii. Najważniejsza część wystawy to poruszający, 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów pięciu postaci. Ukazuje on losy: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, można przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego.
Wystawę „20-40-20” będzie można oglądać do 17 czerwca. Ekspozycję mogą zwiedzać grupy zorganizowane po uprzednim kontakcie telefonicznym pod nr tel. 696 826 381. Natomiast odbiorcy indywidualni mogą zwiedzać wystawę od wtorku do piątku o godzinie 16.00.