Nowy sztandar otrzymało dzisiaj (czwartek, 12 maja) opatowskie Niepubliczne Technikum im. gen. Władysława Andersa. To oddział kieleckiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, który w tym roku świętuje 75-lecia istnienia.
Uroczystość przekazania sztandaru rozpoczęła się od mszy świętej w kolegiacie św. Marcina w Opatowie, której przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz sandomierski poświęcił sztandar i życzył, aby symbolizował on służbę.
– Wierzę, że wasza szkoła, przeżywająca uroczysty dzień poświęcenia i nadania sztandaru, jest miejscem, gdzie przesłanie Chrystusa o miłości i służbie znajduje odzwierciedlenie w codziennej rzeczywistości. Wierzę, że jesteście dla siebie ważni, życzliwi, stajecie jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, jak muszkieterzy – mówi biskup.
Senator Jarosław Rusiecki podkreślił, że otrzymanie przez szkołę sztandaru odbyło się w wyjątkowym i symbolicznym dniu.
– Dzisiaj obchodzimy 52. rocznicę śmierci patrona szkoły gen. broni Władysława Andersa. Odbyły się też dziś uroczystości na Monte Cassino z tym związane. Tam pan generał spoczął wśród swoich żołnierzy – przypominał parlamentarzysta.
Jak zaznaczył parlamentarzysta, opatowska szkoła uczy także przywiązania do munduru Wojska Polskiego i innych służb mundurowych. Tę myśl potwierdza absolwentka Paulina Chodakowska, która dzięki tej szkole zdecydowała się na karierę wojskową. Teraz służy w Wojskach Obrony Terytorialnej.
– Szkoła mi pokazała, że wojskowość może być fajna, może być pomysłem na życie. Wstąpiłam do kompanii honorowej i zostałam jej dowódcą. Wtedy zauważyłam, że mundur i zachowanie żołnierza to jest to, co mi odpowiada i co chcę w życiu robić – mówi absolwentka opatowskiego technikum ZDZ.
Dyrektor Niepublicznego Technikum im. gen. Władysława Andersa w Opatowie Joanna Młynarska podkreśla, że ZDZ daje dużo możliwości.
– Oprócz realizowania podstawy programowej daje możliwość uczniom skupiania się na swojej pasji. Mamy dodatkowe rozszerzenia na każdym z kierunków, dodatkowe umiejętności mogą nabyć uczniowie. To wszystko pod kierunkiem wysoko wykwalifikowanych nauczycieli zawodowych w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach – mówi Joanna Młynarska.
Opatowska placówka istnieje od 13 lat. Zdobyć tu można zawód technika: informatyka, programisty, stylisty, przemysłu mody, budownictwa oraz grafiki i poligrafii cyfrowej.
W czasie uroczystości odbył się także koncert „Solidarni z Ukrainą”, podczas którego Szkole Koło Caritas zbierało datki na rzecz ukraińskich uczniów ZDZ.