Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Pińczowie spacerując po mieście szukali śladów Józefa Piłsudskiego. W ten m.in. sposób upamiętnili 87. rocznicę śmierci jednej z najważniejszych postaci w historii Polski.
Młodzi pińczowianie wyruszyli sprzed pomnika Marszałka, który od 2011 roku stoi na skwerze obok pałacu Wielopolskich. Podpułkownik Dariusz Greń, dowódca Związku Strzeleckiego „Niepodległość” podkreślił, że w Pińczowie wiele miejsc wiąże się z postacią marszałka.
– To m.in. dąb im. Józefa Piłsudskiego, który znajduje się na placu Konstytucji 3 Maja. Został on posadzony 19 marca 1929 roku w imieniny Józefa. Z kolei na placu dworcowym kolei wąskotorowej znajdował się, niestety niezachowany do dziś, pomnik marszałka, wykonany w roku 1934. Na wieży z XVIII w. przy kościele p.w. św. Jana Ewangelisty znajduje się tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego, która jest kopią umieszczonej w gmachu Uniwersytetu Wileńskiego – mówi.
Krzysztof Roliński – nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcące im Hugona Kołłątaja Pińczowie przypomniał, że marszałek związany jest również bezpośrednio z Pińczowem. Przebywał w mieście i jego okolicach jesienią 1914. Na początku listopada pomaszerował przez miasto z wojskiem w kierunku Grudzyn.
– Żywa lekcja zawsze jest lekcją prawdziwą, konkretną, realną, a nie taką teoretyczną, książkową, podręcznikową – dodał.
Organizatorem spaceru jest Muzeum Regionalne w Pińczowie. Jego dyrektor Justyna Dziadek podkreśla, że pamięć o naszych bohaterach, którzy przywrócili nam wolność jest najważniejsza.
– Również dla młodszych dzieci ze szkół podstawowych muzeum zorganizowało warsztaty przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Dzieci dowiedziały się kim był marszałek, jakie miał związki z Pińczowem, wykonały przepiękne portrety, które będą prezentowane podczas głównych uroczystości – zaznaczyła.
Oficjalne pińczowskie obchody rocznicy śmierci Marszałka odbędą się o godz. 18 przed popiersiem Piłsudskiego.