Nie wykluczone, że pomimo końca epidemii COVID-19 personel medyczny będzie musiał obowiązkowo szczepić się kolejnymi dawkami przeciwko wirusowi. Resort zdrowia skierował do konsultacji projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Zdaniem Jerzego Staszczyka, wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie epidemiologii, to słuszna decyzja. Jak mówi lekarz, dzięki obowiązkowemu szczepieniu personelu medycznego wirus nie będzie się przenosił z lekarza na pacjenta i z pacjenta na lekarza.
– Personel pracujący w ochronie zdrowia zarówno w szpitalach, przychodniach, laboratoriach i aptekach powinien być zaszczepiony przeciw COVID-19 ponieważ ma styczność z pacjentami, którzy mogą być zakażeni koronawirusem. Jeżeli personel jest zaszczepiony, wówczas nie będzie się zakażał i transmitował tego wirusa na następnych pacjentów – mówi Jerzy Staszczyk.
Także zdaniem Wojciecha Przybylskiego, wojewódzkiego konsultanta ds. zdrowia publicznego, personel medyczny przeciw COVID-19 powinien być szczepiony obowiązkowo.
– Są dowody na to, że jeżeli człowiek zaszczepiony przeciw COVID-19 nawet zostanie zakażony koronawirusem, to przebieg tej choroby jest łagodny. Pamiętajmy, że pracownicy służby zdrowia są cały czas narażeni na kontakt z wirusem. Niestety, ale wiele osób się nie szczepi albo traci odporność już po zaszczepieniu się, czy po przechorowaniu COVID-19. Dlatego bardzo ważne jest, by personel medyczny był zabezpieczony przed zachorowaniem i roznoszeniem wirusa. Jest to normalna regulacja, która funkcjonuje na całym świecie i powinna być realizowana – dodał Wojciech Przybylski.
Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, obowiązek szczepień stosuje się do osób, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do szczepienia.
Natomiast w przypadku nieposiadania przez personel medyczny ważnego unijnego cyfrowego zaświadczenia covid jest on zobowiązany mieć negatywny wynik testu antygenowego lub molekularnego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego każdorazowo, jednak nie później niż w ciągu 48 godzin od momentu rozpoczęcia pracy, nauki, czynności zawodowych lub fachowych. Co istotne, testy te nie będą finansowane ze środków publicznych.