Integracji i wsparciu edukacyjnemu ukraińskich dzieci uczących się w polskich przedszkolach i szkołach, to tematy seminarium naukowego, które odbywało się w czwartek (12 maja) na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Profesor Zuzanna Zbróg, przewodnicząca komitetu organizacyjnego podkreśla, że temat jest bardzo aktualny, bowiem z biegiem czasu zmieniają się również potrzeby uchodźców – zarówno osób dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.
– Jesteśmy już po czasie, kiedy wszyscy mobilizowali się bardzo intensywnie przy transportowaniu uchodźców, zapewnieniu im podstawowych potrzeb materialnych. W tej chwili przyszła pora, aby skupić się zdecydowanie bardziej na zapewnieniu pomocy psychologicznej – tłumaczyła profesor Zuzanna Zbróg.
W czwartkowym seminarium wzięli udział naukowcy z całej Polski, a także nauczyciele oraz żacy. Przedstawiciele studenckich kół naukowych prezentowali badania dotyczące sytuacji ukraińskich uczniów w polskich szkołach. Podczas dzisiejszego seminarium mówiono między innymi o tym, w jaki sposób uczyć ukraińskich uczniów języka polskiego oraz, jak pomagać dzieciom, cierpiącym z powodu wojennej traumy.
Prezentowane była również język i kultura ukraińska. Prelekcję na ten temat wygłosili: doktor Bartłomiej Kotowski oraz Kateryna Brovchenko, studentka UJK. Kateryna, mówiła o tym czy i w jaki sposób kultura Polski i Ukrainy się różni.
– Z jednej strony nie, a z drugiej bardzo. Na przykład jedzenie, ubranie, nawet styl życia się różnią. Polacy są bardziej grzeczni, tak bym powiedziała. Moja babcia, jak była na Ukrainie mówiła, że tam była po prostu człowiekiem, a jak przyjechała do Polski to już była panią – opowiadała Kateryna.
Wydział Pedagogiki i Psychologii planuje uruchomić Centrum Profilaktyki i Edukacji, które będzie wspierało osoby potrzebujące pomocy, w tym również uchodźcom z Ukrainy.