Wiesław Myśliwski – jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy i dwukrotny zdobywca nagrody „Nike” – odebrał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyróżnienie przyznano mu za całokształt twórczości „ujmującej uniwersalne aspekty kondycji człowieka naszej epoki”.
– Wiesław Myśliwski to pisarz na tyle wyrazisty i rozpoznawalny, że bywa określany mianem osobnego, oddzielnego, niedającego się wpisać w istniejące podziały – podkreśliła prof. Anna Łebkowska w wygłoszonej na cześć uhonorowanego laudacji.
Jak wskazała, Myśliwski to też pisarz, któremu „obce są chwilowe mody, czy zabieganie o szybki sukces”.
– Po prostu jako twórca absolutnie znakomity nie musi tego robić; dobra literatura – wciąż jeszcze – broni się sama, a wyjątkowość i niezwykłość to jej wyznaczniki bez trudu dające się wychwycić w jego dziele – oceniła profesor.
Tytuł przyznany został podczas posiedzenia senatu UJ, w dniu 658. rocznicy założenia najstarszej polskiej uczelni. 90-letniego Wiesława Myśliwskiego doceniono za całokształt twórczości literackiej przełomu XX i XXI w., „ujmującej uniwersalne aspekty kondycji człowieka naszej epoki”, a także „tworzenie wiarygodnego obrazu losów Polaków od odzyskania niepodległości w 1918 r. do początków XXI w.”. Wskazano, że artysta umiejętnie łączy odmiany „tradycyjnej polszczyzny z potoczystością żywej mowy naszej epoki”, a ponadto potrafi celnie ujmować zjawiska społeczne „przez pryzmat przeżyć indywidualnych”.
Myśliwski należy do grona najbardziej cenionych polskich pisarzy współczesnych. Jest dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej „Nike”, a jego twórczość wpisuje się w tzw. nurt wiejski; szczególne uznanie zyskały jego powieści pt. „Kamień na kamieniu”, „Widnokrąg” i „Traktat o łuskaniu fasoli”.