Ponad 450 skarbników z całego kraju wzięło udział w IV Kongresie Forów Skarbników w Warszawie. Dwudniowe wydarzenie było okazją do dyskusji między innymi o finansach jednostek samorządu terytorialnego. Spotkanie zorganizowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.
Podczas cyklu debat rozmawiano o kwestiach związanych z bieżącymi problemami, z jakimi borykają się samorządy po pandemii koronawirusa, a także o sytuacji gospodarczej związanej z wojną na Ukrainie.
Jednym z prelegentów był minister Michał Cieślak, który w rozmowie z Radiem Kielce podkreślił, że było to niezwykle ważne spotkanie dla samorządów. Podczas swojego wystąpienia zwracał między innymi uwagę na rządowe wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego, między innymi z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.
– Jego wartość to ponad 120 mld zł. Pod koniec maja rozstrzygnięty zostanie drugi nabór wniosków z tego programu, w którym rozdysponowane zostanie 25 mld zł – wyjaśnia.
Minister Cieślak podkreślał, że obecnie samorządy w Polsce opierają swoje budżety na dwóch filarach: to subwencje i programy rządowe, a także podatki i daniny publiczne. Zaznaczył, że jednym z pomysłów na poprawę sytuacji finansowej wśród samorządów może być udział w zyskach od handlu wielkopowierzchniowego.
– Takie postulaty zgłaszają samorządowcy. Sklepy wielkopowierzchniowe, powinny partycypować między innymi w kosztach gospodarki odpadami jednostek samorządu terytorialnego. Samorząd powinien mieć prawo otrzymać z zysków marketów częściowy podatek lokalny, który mógłby obniżyć koszty gospodarki odpadami dla mieszkańców – wyjaśnia.
Według ministra, po 30 latach funkcjonowania samorządów w Polsce po 1989 roku, należy stworzyć kodeks prawa samorządowego, który ujednolici i usprawni wszystkie kwestie prawne dotyczące jednostek samorządu terytorialnego w całym kraju.
Patronat honorowy nad Kongresem objęli minister Michał Cieślak oraz Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych. Regionalnym partnerem medialnym wydarzenia było Radio Kielce.