Służby wojewody chcą skuteczniej zwalczać przestępstwa przeciwko środowisku, w tym nielegalne składowiska odpadów. Będzie to możliwe dzięki zacieśnieniu współpracy pomiędzy Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska, a szefem Inspekcji Transportu Drogowego w regionie. Szefowie obydwu instytucji podpisali dziś (środa, 11 maja) porozumienie o wzajemnej współpracy.
Porozumienie pomoże jeszcze skuteczniej zwalczać przestępczość i wszelkie wykroczenia przeciw środowisku w transporcie drogowym – stwierdził wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
– Uszczegółowienie i sformalizowanie tej współpracy pozwoli na uproszczenie pewnych działań i procedur. Z pewnością przełoży się to także na poprawę czystości środowiska i zwiększenie komfortu mieszkańców. Niestety przestępcy nic nie robią sobie z poczucia dobrostanu mieszkańców. Wielokrotnie mieliśmy do czynienia z przypadkami składowania odpadów niebezpiecznych w bezpośrednim sąsiedztwie zwartej zabudowy mieszkalnej. Porozumienie świadczy o tym, że jesteśmy zdeterminowani, aby zdecydowanie zwalczać ten proceder – dodaje.
Witold Bruzda, wojewódzki inspektor ochrony środowiska stwierdził, że współpraca pomiędzy instytucjami polega nie tylko na wzajemnej wymianie informacji, ale także na wsparciu sprzętowym.
– Już od lat prowadzimy także wspólne działania, polegające na kontroli transportu odpadów, także w ruchu międzynarodowym. Kontrole organizowane są minimum raz w miesiącu. Z oczywistych względów nie informujemy o terminach tego typu przedsięwzięć. Współpraca polegać będzie także na organizowaniu wspólnych szkoleń oraz wymiany doświadczeń – wyjaśnia.
Paweł Górak – wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego dodaje, że celem podpisanego porozumienia jest jeszcze większa współpraca i integracja obydwu służb na rzecz walki z przestępczością środowiskową. – Pozwoli to także na zwiększenie efektywności naszej pracy w zwalczaniu wszelkich naruszeń, przestępstw i wykroczeń w tym zakresie – ocenia.
Pod koniec kwietnia, dzięki współpracy służb udało się unieszkodliwić nielegalne składowisko odpadów niebezpiecznych w miejscowości Skadla w powiecie buskim, gdzie zgromadzono 166 palet ze zbiornikami zawierającymi nieznane substancje chemiczne. W tym miejscu mogło znajdować się nawet 170 ton groźnych chemikaliów.