Trwa sesja maturalna. Mimo, że część abiturientów zdaje dziś swój ostatni egzamin, to wyniki poznają dopiero 5 lipca.
Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi tłumaczy, że procedura sprawdzania prac jest dość długa, bowiem jej zadaniem jest wyeliminowanie potencjalnych nieprawidłowości przy ocenianiu arkuszy. Marek Szymański podkreśla też, że każda z prac uczniów jest anonimowa, egzaminator nie wie, kto rozwiązywał dany arkusz.
– Musimy tak arkusze rozdysponować pomiędzy zespoły sprawdzające i oceniające prace, żebyśmy mieli sto procent pewności, że pracy nie sprawdza nauczyciel, który uczył danego maturzystę – informuje Marek Szymański.
W sumie dla Okręgowej Komisji Edukacyjnej w Łodzi pracuje 4,5 tys. egzaminatorów. Sprawdzają oni prace z województw łódzkiego i świętokrzyskiego. Najwięcej jest osób, które oceniają arkusze z przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego, czyli zdecydowanie najczęściej wybieranego przez maturzystów języka obcego. Część prac jest później oceniana po raz kolejny. Chodzi o weryfikację, czy egzaminator nie popełnił jakiejś pomyłki.
Formuła matury cały czas jest udoskonalana. Od ubiegłego roku już nie można mówić o tak zwanym „efekcie egzaminatora”. Chodzi o to, że w latach wcześniejszych na ocenianych arkuszach bardzo rzadko pojawiał się wynik 29 proc. Egzaminatorzy wiedzieli, że efektem będzie niezdana matura, więc interpretowali arkusz na korzyść absolwentów. Dyrektor łódzkiej OKE zastrzega, że nie doszło przy tym do żadnych nieprawidłowości.
– Chodzi o maturę z języka polskiego. Egzaminator opierając się na wytycznych dotyczących oceniania mógł w pewnym niewielkim zakresie interpretować prace maturalne – tłumaczy Marek Szymański.
– Żeby ten efekt spłycić, żeby się go pozbyć, od ubiegłego roku mamy arkusz z języka polskiego podzielony na dwie części. Egzaminatorzy nie znają punktacji, która się dokonuje za część pierwszą i drugą – wyjaśnia dyrektor.
Warto dodać, że po otrzymaniu swojego wyniku, maturzysta będzie miał prawo do wglądu do arkusza i w przypadku, kiedy nie zgadza się z oceną, może się od niej odwołać.