Zbiorowa mogiła w Brzasku, znajdująca się nieopodal Skarżyska-Kamiennej, zostanie wyremontowana. Miejscowe starostwo dostało na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w wysokości prawie ćwierć miliona złotych.
Jak mówi poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości, to miejsce pamięci narodowej przypomina o największej egzekucji na Kielecczyźnie, w okresie okupacji niemieckiej.
– Do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożony został bardzo dobry projekt. Na jego podstawie powiat skarżyski otrzymał finansowe wsparcie, jest to niebagatelna kwota. W programie „Groby i cmentarze wojenne w kraju”, starostwo jest jednym z największych beneficjentów w regionie i kraju – zauważa poseł.
Jak informuje Artur Berus, starosta skarżyski, okolice mogiły niszczą dziki, wiec konieczne jest wykonanie nowego ogrodzenia. Ponadto powstaną inne elementy. Będzie to m.in. parking, miejsca postojowe dla rowerów, oświetlenie w technologii LED i nowe nasadzenia. Jak przypomina starosta, w minionych latach pomnik na mogile został wyczyszczony. Pojawiła się także wiata na potrzeby odprawiania mszy polowych.
Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś mówi, że takie miejsca jak w lesie Brzask stanowią podstawę do budowania tożsamości narodowej. Troska o zachowanie mogiły wynika przede wszystkim z serc, a nie z obowiązku.
– Warto takie rzeczy wspierać, więc wraz z radnymi Sejmiku będziemy się pochylać nad podobnymi zadaniami – mówi Andrzej Pruś i przypomina, że w regionie podobnych miejsc, lecz nie na taką skalę jak koło Skarżyska-Kamiennej, są setki.
Przypomnijmy, 29 czerwca 1940 roku, w lesie Brzask doszło do masowej egzekucji polskich obywateli. Według szacunków rozstrzelano tam ok. 760 osób, byli to m.in. członkowie polskich organizacji podziemnych oraz elita społeczno-intelektualna terenów przedwojennego województwa kieleckiego.
W województwie świętokrzyskim, cztery instytucje dostały dotacje w programie ministerstwa, w sumie na prawie pół miliona złotych. Najwięcej otrzymał powiat skarżyski, ale pieniądze trafiły także do parafii Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie na kwaterę wojenną na cmentarzu parafialnym. Z kolei gmina Sędziszów otrzymała fundusze na cmentarz wojenny w Tarnawie, a parafia katedralna w Sandomierzu na cmentarz wojenny, znajdujący się przy nekropolii katedralnej w tym mieście.