Piękna słoneczna pogoda sprawiła, że mnóstwo miłośników przyrody spacerowało dziś po alejkach Ogrodu Botanicznego w Kielcach. W ciągu pierwszych dni maja, miejsce to odwiedziło już ponad sześć tysięcy osób.
Jest co podziwiać, bowiem zakwitły już rośliny cebulowe, między innymi narcyzy, tulipany, hiacynty, czy szafirki, a także drzewa owocowe: wiśnie, śliwy oraz głogi. Lada chwila pojawią się różaneczniki oraz azalie.
Pani Milena wybrała się dziś na spacer do ogrodu wraz z mężem Michałem i córkami Kaliną i Jagodą. Była zachwycona spacerem.
– Jest wspaniale, mnóstwo roślinności, wszystko rozkwita, budzi się do życia. Cudowne miejsce do zwiedzania dla całych rodzin, gdzie można odpocząć. Polecam wszystkim – mówiła.
Pani Barbara zwiedzała ogród wraz z koleżankami. Podkreślała, że teren jest bardzo dobrze zagospodarowany i zadbany.
– Podoba mi się wodospad i małe jeziorko przy nim. Jest łąka, a na niej różnokolorowe kwiaty. Zwraca uwagę zróżnicowanie roślin. Bardzo dobrym pomyłem są tablice informacyjne, dzięki którym można się dowiedzieć, jak dana roślina się nazywa – mówiła.
Katarzyna Socha, kierownik Ogrodu Botanicznego poinformowała, że jedną z tegorocznych nowości jest ogródek śródziemnomorski.
– Pozostały nam jeszcze ostatnie nasadzenia, ale można już to miejsce zwiedzać. Jest to fragment ogrodu z murkiem kamiennym, na którym można odpocząć. Są tam rośliny, takie jak oliwnik wąskolistny. Posadzimy tam również agawy oraz lawendę – mówiła kierownik Ogrodu.
Inną z nowości jest rabata w kształcie kontynentów.
– Z różnych miejsc ogrodu ta rabata będzie się inaczej prezentować. Każdy z kontynentów zostanie wyodrębniony innym kolorem nasadzeń – stwierdziła Katarzyna Socha.
Jesienią ubiegłego roku do ogrodu przeniesiono z ulicy Szkolnej rzeźbę Hilarego Mali. To świętokrzyski gwarek, który według legendy wykopał w XVII wieku rudy ołowiu, z których powstał posąg świętej Barbary w kościele na Karczówce. Inicjatorami przeniesienia monumentu byli absolwenci Technikum Geologicznego w Kielcach.
Ogród jest czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 18.00. Bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 7 zł.