Ponad 150 najwyższych odznaczeń państwowych z całej Europy prezentuje na otwartej dziś wystawie Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej. Są wśród nich Order Orła Białego, Virtuti Militari i Order Świętego Stanisława.
Jak mówi dyrektor muzeum Grzegorz Bień, perełką ekspozycji jest właśnie order Orła Białego. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.
– Ten order jest najwyższym odznaczeniem państwowym w naszym kraju od 300 lat. Jest to odznaczenie, które otrzymywali tak wspaniali ludzie jak Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki i Władysław Grabski. Z naszego punktu widzenia to najważniejsze odznaczenie – mówi Grzegorz Bień.
Jak dodaje dyrektor, Order Orła Białego ustanowił król August II w 1705. Za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego nadawano odznaczenie na rozkaz cesarzowej Katarzyny II jej niemieckim i rosyjskim faworytom. Order przestał być nadawany po III rozbiorze Polski, a wrócił w czasie międzywojnia. W czasie PRL, po raz kolejny order został zlikwidowany, by powrócić już nieprzerwanie w 1992 roku, kiedy jego pierwszym kawalerem został Jan Paweł II.
Kolejną perełką wystawy jest spersonalizowany medal Za Kampanię Holenderską, który otrzymał w 1944 roku generał Stanisław Maczek.
Dr Zbigniew Dunin-Wilczyński, historyk i publicysta, który był honorowym gościem wystawy, wskazuje że najcenniejszym eksponatem jest dziś gwiazda orderu Orła Białego z okresu panowania Augusta II Sasa.
– Gwiazdy były haftowane i przyszywało się je do odzieży. Problem jest z zachowaniem orderu, ponieważ z momentem śmierci uhonorowanego, obowiązkiem rodzinny był zwrot orderu, a gwiazd się nie oddawało. Jak dodaje historyk gwiazdy haftowane były w pracowni w Grodnie.
Wystawa to efekt współpracy skarżyskiej placówki z falerystami ze stolicy i eksponowana będzie w Skarżysku co najmniej do końca listopada tego roku.