8 maja 1945 roku zakończyła się najkrwawsza wojna w historii, która pochłonęła według różnych danych, od 60 do nawet 78 milionów ludzkich istnień. Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Kielcach odbędą się przed pomnikiem Czwórki Legionowej.
Marek Jończyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podkreśla, że była to wojna totalna. Polacy doświadczyli jej jako pierwsi. W trakcie II wojny światowej zginęło 6 mln naszych rodaków, w tym około 500 tys. żołnierzy. Reszta straciła życie na skutek celowej polityki eksterminacyjnej okupanta, szczególnie w wyniku eksterminacji w obozach koncentracyjnych i masowych rozstrzeliwań.
– W trakcie II wojny światowej zastosowano zupełnie nowe techniki wojenne. Mowa tu przede wszystkim o blitzkriegu, czyli o wojnie błyskawicznej. To atakowanie przy użyciu ciężkiej artylerii, lotnictwa, broni pancernej celów niekoniecznie militarnych. To oczywiście miało swój określony cel, który widzimy jak realizowany jest obecnie, gdy spojrzymy na Ukrainę. Chodziło przede wszystkim o złamanie oporu przeciwnika za wszelką cenę – zwraca uwagę historyk.
Uroczystości przed pomnikiem Czwórki Legionowej rozpoczną się o godzinie 14.00. Na początku nastąpi podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu narodowego. Odbędzie się też Apel Pamięci, oddanie salwy honorowej i złożenie wieńca od społeczeństwa województwa świętokrzyskiego.
Następnie uczestnicy przejdą na Cmentarz Wojskowy i Partyzancki, gdzie odbędzie się wspólna modlitwa. Władze państwowe i samorządowe zapalą też znicze na grobach ofiar wojny.
Asystę wojskową zapewni 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego, ps. „Nurt”, a o oprawę muzyczną zadba Marszałkowska Orkiestra Dęta.
Na zakończenie, o godzinie 15.30 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbędzie się koncert Contra Mundum. Wystąpią: Norbert Smoliński i tancerze ze Studia Tańca i Stylu „Rewanż”.