Kielce będą jednym z czterech miasta w Polsce, w których odbędą się obchody 40-lecia Solidarności Walczącej. Uroczystości odbędą się w dniach 13-14 czerwca. Wojewódzkie obchody zorganizuje Starostwo Powiatowe w Kielcach wspólnie z kielecką delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej.
Starosta kielecki Mirosław Gębski, wyjaśnił, że uroczystości odbędą się także we Wrocławiu 12 czerwca, w Gdyni 22-23 czerwca i w Warszawie 25-26 czerwca.
– Solidarność Walcząca była praktycznie największą organizacją antykomunistyczną w stanie wojennym. Miałem ten zaszczyt i honor być członkiem dwóch organizacji niepodległościowych, antykomunistycznych w stanie wojennym, tj. Federacji Młodzieży Walczącej od 1986 roku, a od 1988 roku Solidarności Walczącej. Współpracowałem z marszałkiem-seniorem, twórcą Solidarności Walczącej, Kornelem Morawieckim – mówił.
Naczelnik kieleckiej delegatury IPN w Kielcach, Dorota Koczwańska-Kalita-, pokreśliła, że Solidarność Walcząca przez wiele lat była marginalizowana, a w świadomości społecznej dominowała pamięć o NSZZ Solidarność.
– IPN zajmuje się przywracaniem pamięci zapomnianym ludziom i wydarzeniom, a Solidarność Walcząca idealnie wpisuje się w nurt badań nad najnowszą historią Polski. Jej program antykomunistyczny, demokratyczny i niepodległościowy zaważył w późniejszych latach na świadomości Polaków oraz kształtowaniu się myślenia o nowej Polsce – zauważyła.
– Naszą powinnością jest dbałość o pamięć historyczną, zwłaszcza o ludziach i organizacjach, które przyczyniły się istotnie do ponownego odzyskania niepodległości z rąk komunistów – podkreślił lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Lipiec.
– Solidarność Walcząca wiodła pod tym względem prym w walce o odzyskanie niepodległości, aby doprowadzić do upadku komunizmu. Te obchody, przypomną, że w Polsce istniała bardzo prężna organizacja antykomunistyczna o charakterze niepodległościowym. Stanowią one piękne świadectwo dbałości o tych ludzi, którzy żyli dla Polski i dla Polski oddali swoje życie – mówił parlamentarzysta.
– Dbałość o naszą historię stanowi o naszej tożsamości – powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski.
– To Solidarność Walcząca była tą częścią opozycji antykomunistycznej, która dawała wyraz wszystkim ideom które zrodziły Solidarność w roku 1980. Bardzo dobrze, że przypominamy o tak ważnych postaciach oraz wydarzeniach i że staramy się przekazać tę wiedzę młodszym pokoleniom – mówił.
Kieleckie uroczystości zostały objęte patronatem prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego.
Pierwszego dnia obchodów, 13 czerwca, odprawiona zostanie Msza Święta w Bazylice Katedralnej. Po niej uczestnicy uroczystości złożą kwiaty i zapalą znicze przed tablicą Stanisława Raka – kieleckiej ofiary stanu wojennego, a następnie błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”.
Z kolei 14 czerwca obchody przeniosą się do WDK-u, gdzie odbędzie się debata. Wezmą w niej udział: dr Łukasz Kamiński – historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki – historyk, działacz opozycji, delegatura IPN w Kielcach oraz starosta kielecki Mirosław Gębski.
W programie obchodów znalazło się również otwarcie tematycznej wystawy IPN-u, koncert „Bardowie Niepodległości” oraz zbiórka materiałów archiwalnych, związanych z Solidarnością Walczącą.