– W 1791 roku jako naród zdaliśmy egzamin – mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz w trakcie uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w parku miejskim w Kielcach.
Jak stwierdził, dokument uchwalony ponad 230 lat temu stał się wzorem dla innych europejskich krajów.
– Słowa zapisane w Konstytucji 3 Maja, być może za sprawą Opatrzności Bożej, wniknęły głęboko w serce narodu, nie zmieniły tego nawet bardzo trudne lata zaborów. Nie daliśmy sobie wyrwać tej wiedzy, nie daliśmy sobie przekłamać historii. Wiedzieliśmy jedno: Polska musi być wolna, musi być oparta o wzorce, które stworzyliśmy. Zdaliśmy wówczas maturę nie tylko naszą, zdaliśmy maturę międzynarodową – stwierdził.
Wojewoda świętokrzyski podkreślił, że Konstytucja także współcześnie powinna być dostosowywana do wymagań i oczekiwań społeczeństwa. Jak podkreślił, biało-czerwone barwy powinny jednoczyć wszystkich Polaków, a mimo różnic, dobro ojczyzny powinno być dla wszystkich największą wartością.
– Nawet jeśli się różnimy, bo nie musimy się we wszystkim zgadzać, możemy się różnić pięknie. A pięknie się różnić oznacza rozmawiać ze sobą. Nie możemy doprowadzić do tego, że przez różnice odwracamy się od siebie. Jeszcze gorzej, kiedy zanosimy swoje problemy nie na swoje dwory. Tak już było w historii, tam szukaliśmy sprawiedliwości. Ta sprawiedliwość skończyła się tym, że Polska zniknęła z mapy na bardzo długo – mówił.
W wojewódzkich obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści. Jak stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, zwłaszcza w tak trudnych okolicznościach geopolitycznych jedność i zgoda narodowa są niezwykle potrzebne.
– Dzisiejsza rocznica i sytuacja w jakiej obecnie się znajdujemy, pokazuje, że kiedy Polacy nie są zjednoczeni, nie dbają wspólnie o pomyślność i bezpieczeństwo ojczyzny, to korzystają na tym inni. Szczególnie wspomnienie uchwalenia Konstytucji 3 Maja przypomina nam, że trzeba się zjednoczyć wokół najważniejszych wartości jakimi są: bezpieczeństwo, suwerenność i integralność terytorialna kraju – ocenił.
– Tak jak twórcy Konstytucji 3 Maja oraz posłowie sejmu wielkiego i obywatele, którym idea konstytucji była bliska, powinniśmy być zjednoczeni. Przede wszystkim wokół najwyższej wartości, jaką jest Polska. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tym wszędzie i w każdym aspekcie naszego życia – mówiła z kolei wiceminister sportu i turystyki, Anna Krupka.
– Powinniśmy odrzucić dzielące nas animozje i działać we wspólnym celu wzmocnienia naszej ojczyzny tak wewnętrznie, jak i na zewnątrz, wszędzie tam, gdzie reprezentujemy nasz kraj. Szczególnie za granicą ważne jest, by o Polsce mówić zawsze jak najlepiej – dodała.
Natomiast senator Krzysztof Słoń dodał, że 3 maja to data, która pozwala nam być dumnymi z naszej historii oraz dorobku naszych ojców. Parlamentarzysta zaznaczył także, że to wyjątkowe święto powinno skłonić każdego do refleksji.
– Nie możemy zapominać o tym jak bardzo ważna jest w narodzie zgoda oraz umiejętność dążenia do wspólnego celu. Malkontenci mogą zawsze stwierdzić, że uchwalenie konstytucji doprowadziło do II oraz III rozbioru Polski, a co za tym idzie upadku Rzeczypospolitej na 123 lata. My powinniśmy podchodzić do tego inaczej. Jako naród jesteśmy zdolni do poświęceń i heroicznych czynów. Do tego, by reformować państwo. Jednak właśnie bez zgody i umiejętność dostrzeżenia interesu Polski ponad podziałami, nie uda nam się tego osiągnąć – podkreślił Krzysztof Słoń.
Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wyjaśnia, że uchwalona w 1791 roku konstytucja była wyjątkowym na ówczesne czasy aktem prawnym.
– Do niej odnosiły się kolejne pokolenia Polaków. Konstytucja miała zabezpieczyć naszą niepodległość, była pierwszą w Europie, która rozpoczęła proces kształtowania państwa obywatelskiego. Czerpały z niej pokolenia patriotów nie tylko w czasach zaborów, II wojny światowej ale także w okresie PRL -u- wyjaśnia.
Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności podkreśla, że liczny udział mieszkańców w obchodach takich świąt, jak rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, świadczy o dużym poczuciu tożsamości i przywiązania do ojczyzny.
Po zakończeniu oficjalnych obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji w parku miejskim odbył się piknik historyczny „Vivat 3 Maja”.
Grupka polskich i ukraińskich aktywistów, wspólnie obchodziła Święto Konstytucji 3 Maja. Przedstawiciele uchodźców i ich polscy znajomi złożyli kwiaty przed płytą poświęconą Tadeuszowi Kościuszce, przy ulicy Kapitulnej.
Uczestnicy modlili się również za pomyślność Polski i Ukrainy, pod przewodnictwem, księdza ppor. Dariusza Jarlińskiego, kapelana 101. Batalionu Obrony Terytorialnej. Organizatorem obchodów był Adam Gorycki, miłośnik historii i społecznik.