– Historia wiary nierozdzielnie związana jest z historią naszego narodu. W tym dniu w sposób przedziwny to, co w nas patriotyczne, polskie splata się i wiąże z tym, co chrześcijańskie i katolickie – powiedział biskup Andrzej Kaleta podczas mszy świętej w kieleckiej z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej stwierdził, że jako Polacy mamy szczególny udział w przeżywaniu bliskości z Maryją, o czym świadczą między innymi wybitne pomniki naszej kultury narodowej. Jednym z przykładów jest pieśń Bogurodzica.
– Dowodów na to, że matka Chrystusa zajmuje szczególne miejsce w historii naszego narodu jest wiele. Dlatego nie można oddzielać historii Polski od chrześcijańskiej wiary, od jej korzeni. Choć jak chcą niektórzy nasze mówienie o ojczyźnie powinno być wolne od odniesień religijnych. W Polsce tak się jednak nie da. Czy to się komuś podoba, czy nie, nasza ojczyzna swój tożsamościowy początek bierze z wydarzenia chrztu świętego przyjętego ponad tysiąc lat temu – mówił hierarcha.
Biskup Andrzej Kaleta, podkreślał, że wstawiennictwo Maryi kształtowało historię Polski, nadawało charakter tożsamości narodowej i ratowało nas z opresji.
– Chrześcijańska wiara była siła i skarbnicą wartości, które stały się fundamentem tego, kim jesteśmy i kim byliśmy. Tych wartości także teraz nie możemy porzucać dla rozmaitych tzw. poprawności kulturowych czy politycznych. Nasza tożsamość wyrasta z historii kształtowanej przez wiarę i wartości, to nasza droga przez dzieje. Wyrażanie wiary i odwoływanie się do Maryi było w najważniejszych momentach historii fundamentem działania naszych przodków. Najlepszym przykładem są między innymi śluby Jana Kazimierza złożone w czasie niszczącego potopu szwedzkiego – zaznaczał biskup.
Hierarcha ocenił, że niepodległość serca zawsze owocuje niepodległością życia wobec jakichkolwiek systemów, które chcą nas zniewalać. Biskup Kaleta stwierdził, że także obecnie światu, który mierzy się z wojną na wschodzie Europy potrzebna jest pomoc i opieka Matki Bożej.