Kilka lat temu doświadczyliśmy fascynacji flagami. Biało-czerwono robiło się w święta narodowe, nawet przy okazji spotkań sportowych reprezentantów Polski. Ostatnio…
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czym jest dla Państwa – flaga narodowa? Czy Polacy szanują symbole narodowe? Czy zawsze „biało-czerwoną” otaczamy szacunkiem i traktujemy poważnie?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 2 maja, 122 dzień roku.
Do końca roku pozostało 243
Wschód słońca w Kielcach: 05:12
Zachód słońca w Kielcach: 19:58
Dzień trwa 14 godzin i 49 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godziny i 33 minuty.
Imieniny obchodzą: Anatol, Zygmunt, Witomir oraz Atanazy, Borys, Cyriak, Częstowoj, Gwalbert, Eksuperiusz, Teodulf, Walbert, Waldebert, Walenty, Walentyn, Walter, Zoe, Zygmunta
*****
Przysłowie na dziś:
„W Zygmunta deszcz – nieurodzaju wieszcz”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Polonii i Polaków za Granicą
Święto Orła Białego
Dzień Grilla
Światowy Dzień Tuńczyka
Międzynarodowy Dzień Harry’ego Pottera
*****
PONIEDZIAŁEK, 2 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1794 r. – WINIARY koło NOWEGO KORCZYNA: kwaterujący tam Kościuszko gdy dowiedział się, że Rosja dla swych celów podburza włościan przeciw panom wydał specjalną odezwę. Było to swoiste ojcowskie upomnienie narodu,
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: czteroosobowy patrol z oddziału M.Sołtysiaka „Barabasz” pod dowództwem Stanisława Jończyka „Chmiel” przeprowadził we wsi Mąchocice rekwizycję pełnego wozu wełny owczej, uzyskanej z tzw. strzyży kontyngentowej. Wełnę tę wieczorem transportowano do miejsca składowania, ale obok wsi Wilków patrol wpadł w niemiecką zasadzkę. Ginie S.Jończyk „Chmiel”, ciężko ranny jest Józef Kruk „Cisowski”, jeden z partyzantów jest lekko ranny, ale dwóch zdezerterowało.
PONIEDZIAŁEK, 2 MAJA: W POLSCE
1417 r. – w Sanoku odbył się ślub króla Władysława II Jagiełły z jego trzecią żoną Elżbietą z Pileckich, wdową po kasztelanie nakielskim Wincentym Granowskim. Ślubu udzielił arcybiskup lwowski Jan z Rzeszowa.
1720 r. – król August II Mocny nadał prawa miejskie Suwałkom.
1895 r. – Bolesław Prus ukończył pisanie powieści historycznej Faraon.
1915 r. – w wyniku ofensywy wojsk austriackich i niemieckich na froncie wschodnim (tzw. operacja gorlickiej) doszło do odwrotu Rosjan z Galicji i stopniowego ich wycofywania z terenu Królestwa Polskiego.
1921 r. – Marszałek Polski Józef Piłsudski otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.
1945 r. – W nocy z 1 na 2 maja oddział NSZ por. Romana Dziemieszkiewicza ps. „Pogoda” uwolnił z aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krasnosielcu koło Makowa Mazowieckiego kilkudziesięciu żołnierz NSZ i AK, przeznaczonych do wywiezienia w głąb ZSRR.
CZWARTEK, 28 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
GODZ. 11.15 – Warszawa: Dziś obchodzimy Dzień Flagi RP oraz święto Polonii i Polaków za Granicą. Przed południem, o godz. 11.15 odbędzie się m.in. z udziałem Pary Prezydenckiej uroczystość podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego.
Następnie – przed godz. 13 – odbędzie się przemarsz żołnierzy Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej z flagami Polski z Placu Zamkowego na Plac Marszałka J. Piłsudskiego i uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej na Placu Piłsudskiego.