Maj w polskiej tradycji to miesiąc maryjny. W kościołach, przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach wierni modlą się Litanią Loretańską.
Jak mówił Polskiemu Radiu ksiądz Jacek Gancarek, moderator wspólnot Żywego Różańca w Polsce Litania Loretańska pomaga odkrywać drogę Maryi i ją naśladować. „Kiedy słyszymy w maju nabożeństwa majowe połączone z wychwaleniem pięknych cnót Maryi możemy się do niej upodabniać” – zaznaczył. Kapłan dodał, że Litania Loretańska pokazuje cały koloryt tych cnót, które człowiek może wypracować za pomocą współpracy z łaską Boga.
Ksiądz Jacek Gancarek zachęca do kultywowania tradycji nabożeństw majowych i włączania się do codziennej modlitwy: „by te nasze majowe nabożeństwa i Litania Loretańska stały się naszym duchowym śpiewem uwielbiającym Pana Boga przez Maryję, która stała się służebnicą Pana”.
Początki Litanii Loretańskiej sięgają wieku. Modlitwę poszczególnymi wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny zaczęto propagować szczególnie w Loreto, miasteczku we Włoszech. W 1859 roku papież Pius IX zatwierdził obecnie istniejącą formę nabożeństwa, która składa się z Litanii Loretańskiej, nauki kapłana i błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Na przestrzeni lat do Litanii dołączano poszczególne wezwania. W 1908 roku na prośbę polskiego Episkopatu do Litanii Loretańskiej dodano wezwania „Królowo Korony Polski”, a po drugiej wojnie światowej „Królowo Polski”. W czerwcu 2020 roku do tej modlitwy papież Franciszek dołączył trzy nowe wezwania: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei” i „Pociecho migrantów”.
W tym roku Papieskie Dzieła Misyjne przygotowały czytanki majowe do wykorzystania podczas nabożeństw. Przybliżają one życie Pauliny Jaricot, założycielki wspólnot różańcowych, która 22 maja w Lionie zostanie ogłoszona błogosławioną.