3 czerwca, na lotnisku w Masłowie odbędą się Spotkania Integracyjne Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych z województwa świętokrzyskiego. Wydarzenie organizowane jest w miejscu, gdzie 31 lat temu Jan Paweł II odprawił mszę świętą.
Tomasz Lato, wójt Masłowa wyjaśnia, że są to tradycyjnie spotkania z niepełnosprawnymi, zainicjowane przez księdza biskupa Mariana Florczyka.
– Cieszymy się, że pandemia minęła, że możemy się spotkać na żywo, że możemy wrócić do tradycyjnej formy wydarzenia. To spotkanie ma szczególny wymiar, pokazujemy wzajemną bliskość tych, którzy potrzebują pomocy i tych, którzy ją powinni dać. Gmina Masłów od lat pielęgnuje te spotkania, a jesteśmy jedną z niewielu gmin, które mogą się poszczycić tym, że gościły papieża, jednego z największych Polaków – mówi.
– Pojawiła się myśl, by uczcić ten pobyt Jana Pawła II w Masłowie pomnikiem osób żywych – tłumaczy biskup Marian Florczyk.
– Są to osoby niepełnosprawne. Liderem w takiej wrażliwości na osoby niepełnosprawne był właśnie papież Jan Paweł II. Jego środowe audiencje czy wyjazdy do innych krajów, zawsze wiązały się ze spotkaniami z osobami niepełnosprawnymi. Chcemy przez przesłanie Jana Pawła II uwrażliwiać społeczeństwo, zwrócić uwagę, że te osoby nie tylko mają prawo do życia, bo to jest za mało. Mają prawo do miłości, do serdeczności, życzliwości – podkreślił.
Wydarzenie odbędzie się 3 czerwca. O godz. 10.30 zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II w Masłowie, a godzinie 11 rozpocznie się msza święta na lotnisku. Po nabożeństwie zaplanowano występy artystyczne oraz integrację wszystkich grup niepełnosprawnych, które przyjadą.
Tomasz Lato zauważa, że jest to spotkanie, które zawsze służy wymianie doświadczeń, zbliżeniu się i budowaniu wspólnoty wokół samego wydarzenia, pamięci o Janie Pawle II i jego wizycie, ale również wzajemnemu wsparciu ośrodków, ludzi niepełnosprawnych.
– W tym roku chcemy zaprosić osoby szczególne, które mając pewne niepełnosprawności, oddają się dyscyplinom sportowym, działaniom artystycznym. To pokazuje, że niepełnosprawny może wszystko, że jest to osoba, która potrafi podjąć każde wyzwanie – zaznacza.
W tym roku do udziału w spotkaniu zostaną zaproszeni także Ukraińcy mieszkający w regionie. Biskup Marian Florczyk mówi, że dzięki temu będą mogli zobaczyć, że w Polsce osoby niepełnosprawne są traktowane z godnością.
– A to serce, które dziś okazujemy Ukraińcom, to polskie serce, które ujmuje świat, nie wzięło się nagle w tych dniach. My takie serce mieliśmy, mamy, i takie serce wrażliwe na drugiego człowieka chcemy pozastawiać dla następnych pokoleń – dodaje.