Minister rolnictwa podpisał akty prawne umożliwiające wykorzystanie ugorów do produkcji rolnej – poinformował w piątek resort rolnictwa. Wcześniej KE wyraziła zgodę na takie odstępstwo w związku z wojną na Ukrainie.
Resort przypomniał, że na wniosek Polski i innych państw członkowskich Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą rolnikom w Polsce skorzystanie z odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w roku 2022 w ramach zazielenienia. Zgodnie z decyzją ugory te można wykorzystać do produkcji żywności i pasz. Powodem odstępstwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w UE w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
Dodano, że decyzja umożliwia uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne (EFA), nawet jeśli na takich gruntach będzie miał miejsce wypas, zbiór w celu produkcyjnym lub uprawa.
Jak poinformowano, na ugorach objętych odstępstwem w ramach obszarów EFA będzie można stosować środki ochrony roślin. Odstępstwo nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za EFA.
– Odstępstwo od zakazu stosowania środków ochrony roślin, przewidziane w niniejszej decyzji KE, dotyczy jedynie ugorów deklarowanych do wypełniania obowiązku EFA. Na pozostałych obszarach, np. uprawach wiążących azot, międzyplonach deklarowanych do EFA, nadal obwiązuje zakaz stosowania środków ochrony roślin – wyjaśniono.
Ugór to pole wyłączone z rolniczego użytkowania na okres 1-2 lat. Celem ugorowania jest poprawienie żyzności gleby.
Nowe przepisy mogą dotyczyć ok. 226 tys. rolników w Polsce.