Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych przygotowują się do produkcji paliwa wodorowego. Niebawem rozstrzygnięty zostanie przetarg na budowę farmy fotowoltaicznej w kopalni Jaźwica w gminie Chęciny.
Ekologiczne źródło energii elektrycznej umożliwi działanie elektrolizera, czyli urządzenia wytwarzającego wodór. Gaz w przyszłości posłuży do zasilania ciężkiego sprzętu wykorzystywanego w kopalni. Jak informuje Magdalena Szczukiewicz, dyrektor ds. rozwoju i marketingu ŚKSM, przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskch, który został założony w listopadzie ubiegłego roku.
– Rozstrzygnięcie przetargu na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 3 MW nastąpi w przyszłym tygodniu. Dodatkowo, już w tym momencie trwa opracowane studium wykonalności dla elektrolizera wodorowego. Raport ze studium będzie zawierał między innymi informacje, dotyczące mocy produkcyjnej paliwa z wodoru, a także umiejscowione stacji do tankowania wodoru. Dokument będzie gotowy do końca czerwca – wyjaśnia.
Pierwszy etap działalności Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego zakłada uruchomienie w Jaźwicy do 2023 roku farmy fotowoltaicznej o mocy 3 MW oraz elektrolizera, produkującego wodór o mocy 1 MW. Ekologiczne paliwo będzie wykorzystywane do zasilania maszyn górniczych. Wartość tego etapu inwestycji, to około 30 mln złotych.
Docelowo do 2030 roku produkcja wodoru w Świętokrzyskich Kopalniach Surowców Mineralnych ma osiągnąć poziom 50 tys. ton. rocznie. Zielone paliwo ma być wykorzystywane nie tylko do pracy kopalni, ale także zasilania transportu publicznego w regionie. Pozwoli to na redukcję emisji CO2 o nawet 400 tys. ton rocznie.
Magdalena Szczukiewicz dodaje, że w czerwcu do Klastra mają przystąpić kolejni partnerzy. To między innymi część samorządów z powiatu kieleckiego, a także firmy i przedsiębiorstwa z sektora budowlanego oraz branży fotowoltaiki.
Świętokrzyski Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich został utworzony w listopadzie 2021 roku. W jego powstanie poza Świętokrzyskimi Kopalniami Surowców Mineralnych włączyła się Agencja Rozwoju Przemysłu , przedstawiciele wiodących polskich firm zaangażowanych w rozwój technologii wodorowych, w tym Columbus Energy, SBB Energy, AIUT, Bisek Asfalt i Inwex, a także przedstawiciele świata nauki, w tym głównych instytucji naukowych w województwie świętokrzyskim: Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej, a także przedstawiciele Instytutu Energetyki i Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Klaster zrzesza w sumie prawie 30 podmiotów.