Wystarczy chwila, aby doszło do niebezpiecznego zdarzenia na drodze – taki wniosek płynie z filmu zrealizowanego przez stowarzyszenie „Passa”. Produkcja jest skierowana do dzieci i młodzieży z kieleckich szkół.
– Film pokazuje najczęstsze przyczyny wypadków i zdarzeń drogowych – wyjaśnia Katarzyna Banasik, prezes stowarzyszenia. Chodzi m.in. o wchodzenie na przejście dla pieszych z telefonem w ręku.
– Film będzie wyświetlany na portalach społecznościowych, stronach internetowych organizatorów i partnerów. Zostanie przekazany także wszystkim placówkom oświatowym w Kielcach. Chcemy, aby został zaprezentowany uczniom podczas zajęć wychowawczych lub edukacji dla bezpieczeństwa – dodaje.
W akcję są zaangażowani m.in. funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Podkomisarz Karol Macek, oficer prasowy instytucji informuje, że przekaz jest dostosowany do młodzieży. – W związku z tym prowadzimy profilaktykę przez multimedia. Młodzi ludzie bardzo chętnie oglądają różnego rodzaju spoty. Te treści łatwiej do nich trafią niż np. całodzienny wykład – zauważa.
W produkcji wziął udział m.in. Aleksander Węglarczyk z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach. Zagrał w scenie, w której jadąc na hulajnodze wjeżdża w matkę prowadzącą wózek. Do zdarzenia doprowadziła brawura nastolatka. – Mam nadzieje, że inni uczniowie będą w stanie wyciągnąć wnioski z realizowanego przez nas projektu – dodaje.
Wspominaną matką była psycholog Milena Florczyk. – W filmie brała udział młodzież. Rówieśnicy, którzy będą go oglądali, będą widzieli swoich kolegów i koleżanki. To zwiększa samoświadomość uczniów związaną z tym, że nieprawidłowe zachowanie może doprowadzić do poważnego zdarzenia na drodze – zauważa.
W filmie uczniowie przypomnieli m.in. podstawowe przepisy związane z korzystaniem z hulajnóg. Od ubiegłego roku, kierujący tego typu urządzeniami powinien przemieszczać się drogą dla rowerów. W przypadku, gdy takiej nie ma, może korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.
Hulajnogą wyjątkowo można poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy biegną wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów.
Spot został zaprezentowany w Targach Kielce, gdzie trwają targi POLSECURE.