Niecodzienny finał wieczoru przygotowała na dzisiejszy wieczór Filharmonia Świętokrzyska. Zabrzmi „Marsz weselny” Felixa Mendelssohna. Koncert symfoniczny z cyklu „Akademia melomana” już dziś (piątek, 29 kwietnia), o godz. 19.00.
Szef kieleckiej orkiestry, Jacek Rogala, zapowiada że na estradzie znów będzie królować młodość.
– Solistą będzie Maciej Kułakowski, wiolonczelista, który jest laureatem dwóch prestiżowych konkursów: Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Królowej w Brukseli oraz Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. To rzeczywiście bardzo liczące się wydarzenia, a co ważne, nasz artysta laury podczas obu wydarzeń zdobył będąc jeszcze studentem, więc warto się przyglądać jego rozwijającej się karierze – zachęca.
Tym razem Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jascha von Der Goltz z Niemiec. Jak mówi dyrektor Jacek Rogala, to młody, obiecujący dyrygent.
– Z autentycznego rodu książęcego, którego ja zauważyłem w Bukareszcie, podczas 10. Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego „Jeunesses Musicales”. Jego przyjazd jest nagrodą za zajecie drugiego miejsca. Ten konkurs otworzył mu drogi nie tylko na festiwale w Polsce, ale również w Rumunii, Niemczech i Szwajcarii – podkreśla.
Gospodarzem wieczoru będzie Beata Młynarczyk – teoretyk muzyki, pedagog, prelegent muzyczny, były dyrektor Filharmonii Częstochowskiej.
Koncert rozpocznie „Menuet antique” Maurice’a Ravela. Pierwotnie był to utwór na fortepian solo, napisany w 1895 roku, jednak większą popularność zdobyła jego wersja orkiestrowa, która została zaaranżowana przez kompozytora w 1929 roku.
Następnie zabrzmi „Koncert wiolonczelowy B-dur”, napisany ok. 1771 roku przez Luigi Boccherini’ego. To włoski kompozytor epoki klasycyzmu i rokoko, którego dorobek próbują odkrywać na nowo obecne pokolenia. Jego nazwisko kojarzone jednak bywa ze słynnym „Menuetem” z Kwartetu smyczkowego E-dur op. 11, który wykorzystano w filmie „Jak zabić starszą panią”, a także… w piosence Młynarskiego „Obiad rodzinny”. Jednak Boccherini to znawca wiolonczeli, który już jako 14-letni chłopiec grał znakomicie na tym instrumencie i przyczynił się wydatnie do rozwoju techniki wiolonczelowej. Jego utwory cechuje szeroka, śpiewna kantylena charakterystyczna zwłaszcza dla partii wiolonczelowych.
Po przerwie muzycy zaprezentują muzykę do „Snu nocy letniej”, 40-minutowe przepiękne dzieło „cudownego dziecka muzyki” – Felixa Mendelssohna, złożone z 14 części, z których najbardziej znany jest „Marsz weselny”, rozsławiony wykonaniem na ślubie córki angielskiej królowej Wiktorii.