Obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką ochronną w aptekach, przychodniach i szpitalach został przedłużony o miesiąc i będzie obowiązywał do końca maja, zapowiedział rzecznik ministerstwa zdrowia.
Zdaniem Zbigniewa Koniusza, wojewody świętokrzyskiego, to słuszna decyzja.
– Przychodnie, apteki i szpitale, to miejsca do których przychodzą głównie osoby chore. Dlatego przedłużenie obowiązku noszenia maseczek w tych placówkach ma uzasadnienie. W różnych społeczeństwach noszenie maseczek jest rzeczą oczywistą i to nawet nie w przypadku ogłaszania stanów epidemii czy podwyższonego stanu jakiegoś niebezpieczeństwa epidemicznego. Miejmy jeszcze trochę cierpliwości, a już latem sytuacja wróci do normalności – dodał Zbigniew Koniusz.
Przedłużenie obowiązku zakrywania nosa i ust maseczką ochronną w podmiotach leczniczych oraz aptekach, to dobra decyzja, uważa Jerzy Staszczyk, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii.
– Tego obowiązku jeszcze trzeba przestrzegać. Niestety, ale wiele osób tego nie robi, co widać chociażby w przychodniach. W przychodni, w której pracuję, połowa pacjentów nie chce i nie nosi maseczki. Do placówek ochrony zdrowia przychodzą osoby chore i trzeba je chronić przed dodatkowymi chorobami, w tym przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 – dodał Jerzy Staszczyk.
W podobnym tonie decyzję resortu zdrowia ocenia Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant ds. zdrowia publicznego, a zarazem lekarz ds. zakażeń szpitalnych.
– Liczba zachorowań na COVID-19 jednak cały czas utrzymuje się na poziomie, który jest niebezpieczny głównie dla pacjentów znajdujących się w szpitalu. Przenoszenie wirusa wśród pacjentów szpitalnych może spowodować powstanie ognisk i zamykanie oddziałów. Dlatego trzeba poczekać jeszcze ten miesiąc, ocenić sytuację w skali całego kraju i dopiero później podejmować decyzję – dodał Wojciech Przybylski.
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało również, że połowie maja w Polsce zniesiony zostanie stan epidemii, a pozostanie stan zagrożenia epidemicznego. Stan zagrożenia epidemicznego, to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.
Przypomnijmy, obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza i aptekach został zniesiony 28 marca.