W Kielcach trwają policyjne targi POLSECURE. Zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć umundurowanie i elementy wyposażenia funkcjonariuszy, ale także dowiedzieć się jak działa Mobilna Platforma Kryminalistyczna.
To nowość, nad którą ponad trzy lata pracowali specjaliści z firmy Hagmed, Politechniki Warszawskiej i Wojskowych Zakładów Łączności. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Platforma składa się z sześciu modułów: do dokumentowania miejsca zdarzenia, do badań biologicznych DNA, do badań daktyloskopijnych, do analizy telefonów komórkowych, do analizy nagrań z monitoringu oraz do badań balistycznych.
Wszystko to znajduje się w jednym kontenerze, który można transportować drogą lądową, morską i powietrzną.
Dr hab. Jędrzej Mączak, kierownik projektu z Politechniki Warszawskiej informuje, że platforma ma służyć grupom zajmującym się oględzinami miejsc, w których doszło do poważnego zdarzenia.
– Laboratorium może służyć w miejscu, gdzie np. doszło do katastrofy samolotu lub wypadku kolejowego. Ma ułatwić pracę biegłym różnych specjalności kryminalistycznych – mówi.
Urządzenie może pracować w zróżnicowanych warunkach terenowych i atmosferycznych, w temperaturze od -20 do + 40 stopni Celsjusza. Zarządcą projektu jest Komenda Główna Policji. Jej przedstawicie wkrótce wyznaczą jednostkę, która będzie testować pracownię.
Zwiedzający mogą zobaczyć także armatkę wodną, która ma prawie 10 metrów długości i 2,6 m szerokości. Zbiorniki wodne mogą pomieścić 9 tys. litrów wody. Pojazd ma napęd 6×6 i automatyczną skrzynię biegów.
Starszy aspirant Piotr Dubała z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach informuje, że taki pojazd jest wykorzystywany m.in. do rozproszenia tłumu.
– To armatka wodna typu TAJFUN IV. Wyposażona jest w układy miotania, obronny i gaśniczy – mówi.
Targi POLSECURE potrwają do piątku (29 kwietnia).