Wojska Obrony Terytorialnej, we współpracy z wojewodami będą bezpośrednio koordynować zarządzanie kryzysowe w regionach, w których stacjonują. Wynika to z zapisów ustawy o Obronie Ojczyzny, która weszła w życie. Zlikwidowany został Wojewódzki Sztab Wojskowy, co wpłynie na skrócenie drogi komunikacji między wojewodą, a Terytorialsami.
– Można powiedzieć, że formalnie dokonało się to, co i tak było realizowane przez WOT – mówił na antenie Radia Kielce płk Piotr Hałys, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
– Przykładem takich działań w województwie świętokrzyskim była powódź w 2018 roku, gdy prawie 400 żołnierzy WOT od początku organizowało pomoc, wspierając choćby straż pożarną. Nie mówię o wielu innych akcjach, jak wsparcie przy poszukiwaniu zaginionych ludzi, pomoc przy zwalczaniu ASF, a także wspieranie walki z pandemią. Pokazaliśmy, że jesteśmy zdolni do szybkich szkoleń i działań. Współpracowaliśmy ze szpitalami w regionie, punktami wymazowymi, do tego tony żywności przywożone mieszkańcom regionu. To wszystko wskazuje na to, że potrafimy realizować zadania z zarządzania kryzysowego – mówi płk Piotr Hałys, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Żołnierze tej jednostki cały czas pełnią też służbę na granicy polsko-białoruskiej, dbając o bezpieczeństwo Polski oraz całej zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Nadal organizują także punkty recepcyjne na granicy polsko-ukraińskiej.
Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej rozbudowuje także swoją bazę. W remoncie są koszary przy ul. Mielczarskiego w Kielcach. – W wakacje zaczniemy je wyposażać – zapowiada płk Piotr Hałys.
– Udało się też pozyskać pieniądze na remonty kolejnych budynków przy ul. Mielczarskiego. Będzie coraz więcej miejsc dla żołnierzy. Natomiast zgodnie z wizją rozwoju WOT, decyzją Ministra Obrony Narodowej będą w brygadach powstawały ośrodki szkoleniowe, które będą szkolić żołnierzy nowych służb, które powstają na podstawie nowej ustawy. Taki ośrodek ma liczyć ok. 60 etatów żołnierzy zawodowych, plus żołnierze obrony terytorialnej. Szukamy lokalizacji. Chodzi o budynki w jak najlepszym stanie, by nie było konieczności kosztownych remontów. Propozycje już są, ale na razie ich nie ujawniamy – dodał.
Pułkownik zwrócił uwagę, że konflikt na Ukrainie spowodował wzrost świadomości społeczeństwa polskiego.
– Za tym idzie wzrost liczby osób chętnych do wstąpienia do wojska, żeby być przygotowanym. Już w tym roku w nasze szeregi wstąpiło ok. 120 żołnierzy, a mamy kolejnych 160 wniosków od obywateli gotowych, by ubrać mundur, przejść szkolenie i zostać żołnierzami. Ta liczba z dnia na dzień rośnie – dodał gość Radia Kielce.
Kolejne powołanie do ŚBOT będzie w maju. 11 czerwca, w dniu święta Brygady, odbędzie się przysięga. Brygada otrzyma wtedy także chorągiew Wojska Polskiego.