Trwają międzynarodowe targi POLSECURE. Kilkudziesięciu wystawców z Polski oraz z zagranicy prezentuje najnowsze rozwiązania z zakres systemów bezpieczeństwa, ratownictwa oraz ochrony osobistej. Wydarzenie poświęcone jest bezpieczeństwu publicznemu oraz dalszemu rozwojowi służb mundurowych podległych MSWiA.
Podczas wystawy można zobaczyć m.in. najnowsze maszyny, jakie już niedługo będą patrolować polskie drogi. Przykładem jest zaprezentowany przez Komendę Główną Policji motocykl BMW R 1250 RT z całkowicie nowym oznakowaniem. O jego charakterystyce opowiada komisarz Wojciech Stradomski, naczelnik wydziału transportu w Komendzie Głównej Policji.
– Nowe oznakowanie ma na celu poprawę widoczności tego pojazdu. Razem z instytutami badawczymi przez półtora roku testowaliśmy różne możliwości oznakowania, tak by uzyskać efekt najlepszej widoczności w trudnych warunkach. A ludzkie oko najszybciej zauważa jaskrawy żółty kolor oraz kontrasty – mówi.
Maszyna jest wyposażona w szereg nowoczesnych technologii, a do jej powstania wykorzystano m.in. drukarki 3D. Sam pojazd ma być wprowadzony do użytku pod koniec maja tego roku.
– Nie boimy się wyzwań oraz nowych technologii. A wykorzystanie drukarek 3D do stworzenia nowych lamp było wygodniejsze oraz lepsze. W tej konstrukcji zastosowaliśmy lampy nanoledowe o dużej mocy. Dotyczy to oświetlenia z przodu, jak i z tyłu, na kolumnie ze światłami uprzywilejowania, która jest jednocześnie wyposażona w oświetlenie pola pracy, co pozwala np. na sporządzenie dokumentacji podczas interwencji – podkreśla policjant.
– Przykładowo przy kufrze na zewnątrz znajdują się ładowarki. Sam motocykl jest tak skonstruowany, że jego obsługa jest możliwa bez odrywania rąk od kierownicy, za pomocą joysticków, które pozwalają na poruszanie się w menu na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu, zastępującym prędkościomierz i obrotomierz. To typowo spalinowa maszyna o pojemności silnika 1245 cm/3. Sam silnik jest dwucylindrowy, a jego moc to 136 KM. Maksymalna prędkość wynosi ponad 200 km/h. Ponadto pojazd posiada aktywny ABS. Jego łączna waga to 279 kg – dodaje.
O rozwiązaniach ułatwiających kontrolę ruchu drogowego opowiedział także prezes zarządu firmy Vitronic Polska, Michał Żuchora.
– Enforcement bar, to urządzenie w kształcie belki, montowanej na dachu pojazdu. Skupia ono w sobie wszystkie rozwiązania, które przydadzą się zarówno służbo mundurowym, jak i cywilom. Belka m.in. rozpoznaje oraz odczytuje tablice rejestracyjne pojazdów. Daje to szerokie możliwości wykorzystania np. przez Inspekcję Transportu Drogowego, policję, czy służby takie jak Służba Ochrony Państwa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub służby miejskie do skanowania tablic rejestracyjnych w strefach płatnego parkowania. Urządzenie pozwala na obserwację otoczenia z każdej strony pojazdu. Ponadto całe oprzyrządowanie znajduje się w samej belce, przez co funkcjonalność pojazdu nie zostaje w żadne sposób zaburzona. Obsługa odbywa się za pomocą tabletu działającego podobnie jak monitor w komputerze – tłumaczy.
Belka może posłużyć np. do poszukiwania skradzionych pojazdów.
– Rozpoznanie numerów rejestracyjnych odbywa się bardzo szybko po połączeniu on-line z serwerem danej służby mundurowej, o ile informacje o danym pojeździe zostały wcześniej wprowadzone do systemu – zaznacza.
Koszt takiego urządzenia, w zależności od konfiguracji, może wahać się w granicach od 80 do ponad 200 tys. zł.
Poza wystawą, w czasie wydarzenia trwa także międzynarodowa konferencja policji poświęcona takim tematom jak cyberbezpieczeństwo, oraz kwestiom związanym z modernizacją oraz rozwojem policji. Wystawa będzie możliwa do zobaczenia w środę (27 kwietnia) do godz. 17.00. Targi dla zwiedzających będą otwarte także w czwartek (28 kwietnia) w godz. od 10.00 do 17.00 oraz w piątek (29 kwietnia) od godz. 10.00 do 15.00.