Firma Intel zorganizuje w szkołach podległych resortowi rolnictwa programy szkoleniowe poświęcone zastosowaniu sztucznej inteligencji w rolnictwie – przewiduje porozumienie zawarte między ministerstwem a firmą Intel – poinformowało w środę ministerstwo rolnictwa.
W środę porozumienie o współpracy podpisali: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz wiceprezes Data Center & AI Group w Intelu Bartosz Ciepluch. Jego celem jest propagowanie edukacji w obszarze sztucznej inteligencji w sektorze rolniczym.
Na mocy tego porozumienia firma Intel (z branży IT) będzie organizować programy szkoleniowe poświęcone zastosowaniu sztucznej inteligencji w rolnictwie. Są one kontynuacją programu szkoleniowego z 2021 r. skierowanego do szkół rolniczych, prowadzonych przez ministra rolnictwa, opartego na programie AI for Future Workforce.
– Polska jest pionierem sektorowego podejścia do edukacji i szkoleń prowadzonych w oparciu o program AI for Future Workforce. Szkolenia przeprowadzone w Polsce, po dostosowaniu do specyfiki zagadnień rolniczych, staną się podstawą dla podobnych programów wdrażanych na całym świecie – napisano w komunikacie.
– Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże wydajniej uprawiać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów i podnieść jakość spożywanych produktów rolnych. Jeśli odpowiednio zastosujemy sztuczną inteligencję, mamy szansę wzmocnić pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, a także rozwinąć gospodarkę i rynek pracy, przynosząc tym samym korzyści dla społeczeństwa – podkreślił minister.
Kowalczyk zaznaczył, iż cieszy go, że program AI for Future Workforce będzie realizowany w resortowych szkołach rolniczych, „gdzie znajdą się uczniowie myślący nieszablonowo i awangardowo”, którzy widzą potrzeby zmian i szukają sposobów ich wprowadzanie. rolnictwa.
Firma Intel utworzy modelowe rozwiązanie szkolnej pracowni przeznaczone do wdrażania sztucznej inteligencji w zastosowaniach rolniczych w polskich szkołach. Pracownie umożliwią w tym roku przeszkolenie ponad 200 nauczycieli i 3000 uczniów.