Co można zrobić z niepotrzebnymi materiałami budowalnymi? Na pewno nie wyrzucić – mówi ekipa z Instytutu Dizajnu w Kielcach i sama daje przykład, szukając sposobu na przetworzenie elementów ze znajdującej się w pobliżu budowy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.
Wykorzystanie materiałów budowlanych będzie tematem pierwszej z wystaw, która w czwartek, 28 kwietnia zostanie otwarta w Galerii na Piętrze Instytutu Dizajnu. Jak mówi dyrektor tej instytucji, Dominika Janicka, temat jest niezwykle ważny.
– Przemysł budowalny to właściwie drugi najbardziej zanieczyszczający biznes, jeśli chodzi o ekologię. Do tej pory właściwie nic się nie przetwarza, gruz z rozbieranych budynków ląduje w tzw. jednym worku, jest wywożony. A powinniśmy spojrzeć na budowę jako na źródło potencjalnych materiałów do recyclingu. To nie jest temat nowy, bo na przykład w PRL-u, wprawdzie nie z powodów ekologicznych, a z racji niedoborów, projektanci kombinowali, jak ponowie wykorzystać materiały, jak z odpadów coś zrobić – mówi i za przykład podaje okładzinę ze stłuczki z porcelany z Ćmielowa na kieleckim dworcu autobusowym.
Eksperyment na budowie teatru „Kubuś”
Na wystawie, która zostanie otwarta w Galerii na Piętrze Instytutu Dizajnu pokazana zostanie wystawa, zatytułowana „99%” brukselskiego biura Rotor, które od 2016 roku bada temat recyclingu materiałów budowalnych.
Dominika Janicka zapowiada, że w drugiej części tej wystawy pokazany zostanie projekt „Materiał w budowie”.
– Będziemy prezentować wyniki naszych instytutowych eksperymentów z materiałami, z odpadami, które pobraliśmy z sąsiedniej budowy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Projekt dopiero się zaczyna. Będziemy pracować nad tymi materiałami przy wsparciu kadry z „Kubusia”. Mamy te możliwości, ponieważ mamy piec do przetopu szkła. Pobraliśmy szyby i w pracowni ceramicznej trwają próby, jak to przetopić. Pobraliśmy też gruz, który może uda się przerobić na nowy budulec, co nie jest nowością, bo taki gruzobeton też po wojnie był stosowany – tłumaczy.
Walka z dezinformacją Putina
Na czas trwania projektu w holu pojawi się outlet budowlany ID – czyli bezpłatna wymiennikownia niepotrzebnych materiałów budowlanych.
– Chcemy zachęcić kielczan do wykorzystywania odpadów, czy niepotrzebnych próbek materiałów – mówi dyrektor.
– Jeśli ktoś będzie potrzebował czegoś z tych rzeczy, które się tam znajdą, będzie mógł wziąć sobie za darmo. Zachęcamy też, jeśli robiliście ostatnio remont, macie kilka płytek, nie do końca wyciśnięty silikon, możecie to do nas przynieść. Może komuś się to przyda – zachęca.
Wystawa „Jak wykorzystać materiały budowlane?” potrwa do końca czerwca.
Z kolei do 12 czerwca prezentowana będzie druga ekspozycja, której wernisaż zaplanowano na czwartek, 28 kwietnia, w Czytelni Instytutu Dizajnu. Dominika Janicka wyjaśnia, że wystawa „Front Design” to propozycja rezydentek Instytutu Dizajnu, Natalii i Anny.
– To graficzki, które uciekły przed wojną z Ukrainy. Wystawa będzie manifestem graficznym środowiska projektowego z Ukrainy – serią plakatów, które w dość dosadny sposób walczą z dezinformacją Putina. Mają też na celu podnieść na duchu walczących Ukraińców, więc jest to taki fajny, pomocowy projekt – mówi.
Otwarcie obu ekspozycji w czwartek, 28 kwietnia, o godzinie 18. Wstęp wolny.