Ostrowiecki magistrat planuje przebudowę Rynku. Wyłoniono wykonawcę, który zaprojektuje nową przestrzeń w centrum. Za dwa miesiące ma przedstawić trzy koncepcje, uwzględniając pomysły urzędników, które oparte są na tzw. zielono-niebieskiej infrastrukturze. Oznacza to, że realizowane będą zadania związane z gospodarowaniem wodą i różnymi formami zieleni.
Jak informuje Dominik Smoliński, zastępca prezydenta miasta, jednym z ważniejszych elementów jest stworzenie modułowego energooszczędnego budynku, który będzie służył spotkaniom i odpoczynkowi, niewykluczona jest działalność ze sprzedażą np. soków. Obiekt ma zostać wkomponowany w skarpę w górnej części Rynku, w miejscu schodów prowadzących na tzw. górną połać. Budynek ma być skonstruowany tak, by możliwe było wejście na dach.
Innym pomysłem jest utworzenie niewielkiego zbiornika retencyjnego, który będzie gromadził wodę na potrzeby fontanny i roślin. Dzięki niemu stworzony zostanie zamknięty obieg, dostarczający wody do wodotrysków. Wyposażony zostanie w filtry oczyszczające. Ponadto zaplanowano wykonanie obrazu, bazującego na iluzji optycznej lub street art 3d.
Rynek zostanie podzielony na trzy różne części, które zostaną odseparowane za pomocą kwiatów bądź innej zieleni. Wyraźne wyodrębnienie zaplanowano w dolnej części płyty, gdzie znajduje się pomnik przypominający o poświęcony rozstrzelanym w czasie wojny ostrowczanom.
Gmina na zaprojektowanie nowego Rynku wyda 280 tys. zł. Pieniądze pochodzą z unijnych funduszy. Propozycje architektów mamy poznać w połowie lipca. Same prace w centrum miasta mogą kosztować nawet 22 mln zł. Pierwsze roboty mogłyby według planu ruszyć w pierwszym kwartale 2024 roku.