Lepiej 5 minut za wcześnie czy 5 za późno? Na randkę kobieta podobno – niewiele, ale – musi się spóźnić. Na spotkanie biznesowe powinna być 5 minut przed czasem, a na proszoną kolację powinna zjawić się punktualnie. Czy wypada się spóźniać? Czy wypada przychodzić przed czasem?
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, jak odbiera się człowieka niepunktualnego – niesolidny, roztrzepany czy z fantazją?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 27 kwietnia, 117 dzień roku.
Do końca roku pozostało 248
Wschód słońca w Kielcach: 05:21
Zachód słońca w Kielcach: 19:54
Dzień trwa 14 godzin i 29 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godziny i 57 minut.
Imieniny obchodzą: Teofil, Zyta oraz Anastazy, Andrzej, Antym, Bożebor, Felicja, Jakub, Jan, Józef, Kanizjusz, Marcin, Ożanna, Piotr, Teodor, Tertulian, Tertuliana, Żelimysł
*****
Przysłowie na dziś:
„Śnieg w kwietniu goi rolę, hamuje niedolę”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Grafika
Dzień Florysty
Światowy Dzień Tapira
*****
ŚRODA, 27 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – LASY OSTROWIECKIE: rozproszony został oddział powstańczy Faustyna Grylińskiego, który uległ liczniejszym oddziałom rosyjskim dowodzonym przez mjr Klewcowa.
1865 r. – urodził się Władysław Garbiński. W latach 1902-08 prezydent Kielc. Zaangażował się w uporządkowanie i poprawienie wyglądu miasta, w szczególności parku miejskiego, w którym z jego inicjatywy posadzono szlachetne odmiany drzew i odsłonięto pomnik Stanisława Staszica.
1943 r. – NARAMÓW k/ŁOPUSZNA: dzień wcześniej doszło do strzelaniny w niedalekiej miejscowości Antonielów. Jeszcze tego samego dnia mieszkający tam koloniści niemieccy zapowiedzieli zemstę i natychmiast przeszli do czynów. O swoich planach powiadomili posterunek żandarmerii w Łopusznie. Zebrali się przed świtem następnego dnia (27 kwietnia) w zagrodach Kocha i Lachmana. Tam zapewne dołączyli do nich żandarmi z Łopuszna. Ich celem miał paść Naramów, podczas wojny część wsi Rudniki z sąsiedniej Gminy Pijanów (dziś w granicach administracyjnych Gminy Łopuszno).
Na miejscu zamordowano 21 osób (9 mężczyzn, 4 kobiety i 8 dzieci) dodatkowo 5 osób było rannych z czego dwoje (kobieta i dziecko) zmarło w szpitalu w Końskich.
1945 r. – UB aresztowało Konrada Suwalskiego ps. Mruk. 11 lipca 1945 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach skazał go na karę śmierci i pozbawienie praw obywatelskich, honorowych i publicznych na zawsze. Przebywał w celi śmierci kieleckiego więzienia przy ul. Zamkowej. Niestety była to jedna z trzech cel które nie zostały otwarte podczas akcji opanowania więzienia przez oddziały pod dowództwem A.Hedy „Szary”. Wyrok wykonano 10 sierpnia 1945 roku na cmentarzu żydowskim na Pakoszu w Kielcach. Miał 28 lat.
ŚRODA, 27 KWIETNIA: W POLSCE
1462 r. – podczas zjazdu w Głogowie król Polski Kazimierz IV Jagiellończyk i król Czech Jerzy z Podiebradów podpisali sojusz skierowany oficjalnie przeciw Imperium Osmańskiemu, a faktycznie przeciw atakom papieża Piusa II na Polskę (za wojnę z zakonem krzyżackim) i Czechy, których monarcha uważany był za króla husyckiego,
1792 r. – zawiązanie konfederacji targowickiej. Przy wsparciu Rosjan zdradzieccy polscy magnaci, sprzeciwiający się reformom Sejmu Wielkiego, m.in. Konstytucji 3 Maja zawiązali w Petersburgu konfederację, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 14 maja w Targowicy. Przywódcy konfederacji m.in. Szczęsny Potocki i Franciszek Ksawery Branicki zwrócili się o pomoc do carycy Rosji Katarzyny II, a ta wysłała do Polski swe wojska pod hasłem walki z rewolucją 3 maja.
1894 r.- uruchomiono pierwszą linię tramwaju parowego na Górnym Śląsku,
1909 r. – założono jeden z pierwszych polskich klubów piłkarskich Ostrovia 1909 Ostrów Wielkopolski,
1931 r. – Aleksander Prystor został premierem RP,
1940 r. – Reichsführer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o założeniu niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
1945 r. – oddziały mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” rozbiły więzienie ubeckie w Janowie Lubelskim, uwalniając więźniów politycznych.
1956 r. – sejm PRL uchwalił ustawę o amnestii, na mocy której więzienia opuściło ponad 35 tysięcy osób, głównie więźniów skazanych przez komunistów za działalność niepodległościową.
1960 r. – w krakowskiej Nowej Hucie rozpoczęły się protesty mieszkańców, którzy nie godzili się na usunięcie przez komunistów krzyża z miejsca, w którym planowano zbudować kościół. Przeciwko demonstrantom władze komunistyczne wysłały uzbrojone w ostrą amunicję oddziały milicji i SB. Kilkaset osób zostało rannych.
1983 r. – otwarto dla publiczności statek-muzeum „Dar Pomorza”,
1994 r. – premiera filmu Trzy kolory. Czerwony w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.
2014 r. – w Rzymie odbyły się uroczystości kanonizacyjne Ojca św. Jana Pawła II, w których wzięło udział blisko dwa miliony pielgrzymów z całego świata.
ŚRODA, 27 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 12.00 – Warszawa: inauguracja wystawy edukacyjnej oraz briefing prasowy nt. „Kolonoskopia to nie kosmos”, w wydarzeniu udział wezmą m.in. Konsultant Krajowy ds. Gastroenterologii oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia