Rajd rowerowy z Kielc na Westerplatte ma upamiętnić udział ponad 80 żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów w obronie półwyspu we wrześniu 1939 roku. Wydarzenie odbędzie się po raz drugi w ramach projektu „Pamiętajmy o Westerplatczykach”.
Jego inicjatorem jest ksiądz biskup Marian Florczyk. Jak powiedział hierarcha, jako mieszkaniec Ziemi Świętokrzyskiej od wielu lat nosił w sercu zamiar upamiętnienia naszych krajan, którzy w bronie ojczyzny oddali swoje życie.
– Moja mama opowiadała mi, że ci młodzi chłopcy przygotowywali się do walki na Bukówce. Ja wtedy mieszkałem między Bukówką a stadionem, więc w cieniu dwóch jednostek wojskowych. Nosiłem w sercu właśnie tych chłopców, którzy przygotowywali się do wyjazdu na Westerplatte. Stąd chciałem ich upamiętnić, bo wiedziałem, że niektórzy odeszli w zapomnieniu – dodał hierarcha.
Jak przypomina Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, większość załogi Westerplatte walcząca z niemieckim okupantem w 1939 roku wywodziła się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów, a żołnierze pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek.
– Chcemy przywrócić pamięć, pokazywać ich pozytywne postawy, a przez to budować dumę z naszych przodków. Kiedyś już Jan Paweł II mówił, że każdy ma swoje Westerplatte. W tamtych czasach postawy żołnierzy były bardzo ważne na miarę ówczesnych czasów. Natomiast dzisiaj te ich postawy mogą służyć młodemu pokoleniu jako wyznacznik wykonywania pewnych spraw i obowiązków – dodała Dorota Koczwańska-Kalita.
O udziale kielczan w w bitwie o Westerplatte mają przypominać także inne działania organizowane w ramach projektu “Pamiętajmy o Westerplatczykach”, informuje Magdalena Fogiel-Litwinek, zastępca komendanta świętokrzyskiego Ochotniczego Hufca Pracy .
– Wszystkie inicjatywy organizowane w ramach projektu są wspólnie. Natomiast każdy z jego uczestników jest liderem konkretnych działań. Ochotniczy Hufiec Pracy odpowiada np. za organizację rajdu. Natomiast będą jeszcze imprezy go poprzedzające. W maju będziemy organizować mniejsze rajdy szkolne, z kolei 7 września odbędą się wojewódzkie obchody święta Westerplatczyków. Zaplanowaliśmy również grę miejską – dodała Magdalena Fogiel-Litwinek.
Rajd z Kielc wyruszy 25 sierpnia, by 1 września dojechać na Westerplatte.
Podczas spotkania, które odbyło się w Centrum Edukacyjnym „Przystanek historia” IPN odbyło się także wręczenie nagród w konkursie „Nasi tam byli”.