Jak zmieniły się obrzędy i rytuały na Kielecczyźnie – między innymi to sprawdzą badacze z Muzeum Wsi Kieleckiej. Pomoże w tym projekt, zatytułowany „Śladami ks. Władysława Siarkowskiego. Wybrane elementy kultury duchowej na Kielecczyźnie”. Pieniądze na jego realizację przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Historycy sięgnęli do dzieł księdza Władysława Siarkowskiego. Jak mówi Łukasz Wołczyk z Muzeum Wsi Kieleckiej, pretekstem były 182. rocznica urodzin duchownego, które przypadały na 28 lutego tego roku.
– Ksiądz Siarkowski był człowiekiem renesansu. Był osobą wszechstronną, która zajmowała się nie tylko historią i etnografią, ale również językoznawstwem. Był księdzem katolickim, który miał swoją siedzibę w parafii Kije i na jej obszarze najczęściej prowadził badania. Oczywiście do tego terenu się nie ograniczał. Jego praca była związana z Kielecczyzną w rozumieniu ogólnym – tłumaczy.
Zgodnie z nazwą projektu, badacze wyruszą śladami księdza Władysława Siarkowskiego. Łukasz Wołczyk zapowiada, że wywiady przeprowadzą w tych miejscach, gdzie w połowie XIX stulecia prace prowadził duchowny.
– Jego badania były ważne, bo zachował nasze dziedzictwo, dziedzictwo naszej ziemi, naszego regionu. Te rzeczy, które w tym momencie zapewne nie funkcjonują na wsi czy w mniejszych miejscowościach on zachował dla potomności, dzięki czemu wiemy, że takie obrzędy, rytuały, elementy religijności duchowej, kultury duchowej, kultury materialnej również funkcjonowały – tłumaczy.
Po zakończeniu pracy historyków dowiemy się, ile z tych elementów przetrwało do dziś. – Z efektami, w postaci zgromadzonych materiałów i wywiadów, każdy będzie się mógł zapoznać – zapowiada Łukasz Wołczyk.
– Będą udostępnione na specjalnie w tym celu przygotowanej stronie internetowej. Tam zgromadzimy nie tylko listę miejscowości wraz z ich krótkimi rysami historycznymi, ale również wycinki z tych wywiadów, skatalogowaną wiedzę i cytaty. Chodzi o to, by dać ludziom głos – podkreśla.
Zwieńczeniem projektu będzie wystawa planszowa. Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację tego projektu wynosi 22 tys. zł.