Niemcy zrobili zestawienie – kierowcy jakich marek samochodów dostają najwięcej mandatów za przekroczenie prędkości. Ku zaskoczeniu – nie są to posiadacze… samochodów, których można by o to podejrzewać. Okazuje się, że jest prawidłowość. A czy w Polsce można powiedzieć, że jakichś marek samochodów jeżdżą najszybciej?
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, kierowcy jakich marek samochodów jeżdżą najszybciej?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 26 kwietnia, 116 dzień roku.
Do końca roku pozostało 249
Wschód słońca w Kielcach: 05:23
Zachód słońca w Kielcach: 19:49
Dzień trwa 14 godzin i 26 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godziny i 57 minut.
Imieniny obchodzą: Marcelin, Marzena oraz Artemon, Aureliusz, Dominik, Grzegorz, Klarencjusz, Klet, Lucydiusz, Erwina, Mariusz, Paschazy, Piotr, Ryszard, Spycimir
*****
Przysłowie na dziś:
„Za kwietniem ciepłym idzie maj chłodny”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Własności Intelektualnej
Dzień Drogowca i Transportowca
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu
*****
WTOREK, 26 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – SUCHEDNIÓW: powstańcy z rozbitego pod Ormanichą (okolica Szkucina w gminie Ruda Maleniecka) oddziału Hipolita Zawadzkiego dotarli do powstańczego obozowiska pod Suchedniowem.
1866 r. – STOPNICA: urodził się Leonard Skierski. Generał dywizji WP. Dowódca 4 Armii w Bitwie Warszawskiej. Ofiara zbrodni katyńskiej.
1943 r. – ANTONIELÓW: do wsi zamieszkałej w dużej części przez niemieckich kolonistów weszli członkowie bojówki Gwardii Ludowej, którzy w miejscowym sklepie „Konsumverrin” zażądali prowiantu i wódki. Właściciel sklepu nie zgodził się na to i doszło do strzelaniny w wyniku której śmierć poniosło 16 kolonistów. Bojówkarze odeszli w kierunku Naramowa i Skałki Polskiej, ale nie wchodząc do tych wiosek połączyli się w kompleksach leśnych wokół Radoszyc. Co ciekawe w historiografii komunistycznej akcja ta opisywana: „W odwet za hitlerowskie pacyfikacje oddział GL im. Ziemi Kieleckiej zaatakował zamieszkałą przez niemieckich kolonistów wieś Antonielów. W walce poległo 18 Niemców, spłonęły 3 zagrody”.
1944 r. – ŚNIEŻKOWICE k/Waśniowa: na kwaterach przebywał oddział partyzancki „Białe Barwy”. Na rowerach nadjechała grupa kilkunastu żandarmów i policjantów granatowych. Wyłapywali oni po wioskach mężczyzn uchylających się od obowiązkowych robót. Kilku takich szło już z żandarmami. Oddział nie był przygotowany do starcia (czyszczono broń), ale mimo to podjął walkę.
Ostatecznie pojmani zostali uwolnieni. Jako pierwsi z placu boju wycofali się policjanci granatowi. Żandarmi uciekli zostawiając dwóch zabitych. Ranny był także jeden policjant granatowy (zmarł w szpitalu) rannych było także pięciu kolejnych żandarmów. Partyzanci zdobyli kilka karabinów i pistoletów oraz 7 rowerów. Ranny został Henryk Derfel „Pens”, który zmarł.
WTOREK, 26 KWIETNIA: W POLSCE
1794 r. – ukazało się pierwsze wydanie „Gazety Wolnej Warszawskiej”, oficjalnego organu insurekcji kościuszkowskiej.
1867 r. – w siedzibie Towarzystwa Naukowego Krakowskiego odbył się pierwszy pokaz obrazu Alchemik Sędziwój Jana Matejki.
1915 r. – Jasna Góra została ustanowiona enklawą pod administracją austro-węgierską, wydzieloną z terenów okupowanych przez Niemców.
1920 r. – Wojsko Polskie zdobyło Żytomierz, Korosteń i Radomyśl. Józef Piłsudski wydał odezwę do mieszkańców Ukrainy, w której pisał Wierzę, że naród ukraiński wytęży wszystkie siły, aby z pomocą Rzeczypospolitej Polskiej wywalczyć wolność własną.
1943 r. – brawurowa ucieczka z KL Auschwitz rtm Witolda Pileckiego, twórcy ruchu oporu na terenie obozu i przekazanie przez niego władzom Polskiego Państwa Podziemnego materiałów dotyczących sytuacji w obozie, m.in. w zakresie prowadzonej przez Niemców polityki eksterminacyjnej Polaków i Żydów.
1945 r. – oddziały partyzanckie mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” opanowały Janów Lubelski, rozbijając m.in. posterunki Milicji Obywatelskiej i uwalniając więźniów politycznych.
WTOREK, 26 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
GODZ. 12.00 – Warszawa: uroczystości Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, z okazji 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową