W centrum edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej, Przystanek Historia, w Kielcach odbyła się promocja książki „Zbrodnie niemieckie w Lesie Włeckim koło Buska-Zdroju.
Celem publikacji opracowanej w ramach projektu IPN pt. „Terror okupacyjny na ziemiach polskich w latach 1939-1945″, jest omówienie niemieckich zbrodni wojennych, dokonanych na terenie Lasu Wełeckiego, położonego 4 km od Buska-Zdroju w czasie II wojny światowej.
– Książka bez wątpienia przywraca należytą pamięć ofiarom zbrodni niemieckiej w Lesie Wełeckim – podkreśla jej autorka, dr Karolina Trzeskowska-Kubasik.
– Zgodnie z zamysłem niemieckich władz okupacyjnych wszystkie zbrodnie oraz ich ofiary miały pozostać nieodkryte i wymazane ze świadomości społecznej. W przypadku niektórych miejsc kaźni Niemcom udało się to osiągnąć. Obecnie nie mamy zbyt wielu publikacji poświęconych tej tematyce, a ta książka jest jedną z pierwszych. Mam nadzieję, że w to miejsce zostanie należycie upamiętnione, a ofiarom zostaną przywrócone imiona i nazwiska – wyjaśnia.
– Nie mówimy tu o jednorazowej egzekucji. Las Wełecki był miejscem eksterminacji ludności polskiej przez cztery lata niemieckiej okupacji. Należy także mieć na uwadze, że jest to jedno z największych tego typu miejsc na obszarze Kreishauptmannschaft Busko (była to jednostka podziału administracyjnego obowiązująca na obszarze Generalnego Gubernatorstwa) – podkreśliła badaczka.
Dr Tomasz Domański, z kieleckiej delegatury IPN, wskazał, że zaprezentowana dziś publikacja stanowi ważną, ciekawą oraz potrzebną pozycję, przybliżającą szerszemu odbiorcy jedną z szeregu zbrodni, jakich Niemcy dopuścili się w trakcie II wojny światowej na obszarze Ponidzia.
– Musimy mieć świadomość tego, że takich miejsc podczas wojny na kielecczyźnie było wiele, a ich dokładna liczba jest trudna do określenia. Autorka postawiła sobie za cel ustalenie liczby ofiar, okoliczności ich śmierci. Dr Trzeskowska-Kubasik poszukuje także odpowiedzi na pytanie: kim byli ci ludzie? Podejmuje się także trudu ustalenia szczegółów przeprowadzanych egzekucji, ich natężenia oraz przebiegu samego ludobójstwa. Jak ono wyglądało? Całość obudowana jest opowieścią o tym, jak wyglądała i funkcjonowała niemiecka policja na terenie Kreishauptmannschaft Busko. Nie brakuje także informacji o życiu pod okupacją oraz strukturze władz niemieckich na tym obszarze – mówił.
– Książkę tę można traktować jako kolejny etap w badaniach nad represjami narodu polskiego w naszym regionie podczas II wojny światowej. Każda kolejna pozycja dotykająca tej tematyki poszerza naszą wiedzę w tej materii oraz pozwala na lepsze zrozumienie bolesnej przeszłości – dodał.
Książka składa się z trzech głównych rozdziałów. Treść została wzbogacona fotografiami ze zbiorów muzeum Ziemi Buskiej, a także licznymi tabelami obrazującymi zasięg i eskalację niemieckiego terroru na tych terenach oraz protokołami przesłuchań świadków.
Dr Karolina Trzeskowska-Kubasik zaznaczyła, że obecnie pracuje nad dwiema kolejnymi publikacjami. Pierwsza jest listą ofiar, które czasowo na stałe zamieszkiwały Kreishauptmannschaft Busko, a które zginęły w czasie II wojny światowej. Publikacja liczy już ponad 11 tys. nazwisk ofiar o ustalonej tożsamości. Druga książka jest liczącą ponad 500 stron monografią, która w całościowy sposób przedstawia niemiecki terror na obszarze Kreishauptmannschaft Busko. Aktualnie data wydania obu książek nie jest jeszcze znana.
Według szacunków autorki publikacji w egzekucjach odbywających się na terenie Lasu Wełeckiego w latach 1941-1945 zginęło od 500 do 1 tys. osób. Ofiarami byli m.in. mieszkańcy Buska-Zdroju, Chmielnika, Nowego Korczyna, Pińczowa, a także Stopnicy.