W Bodzentynie, podczas prac remontowych przy ulicy Langiewicza, odkopano fundamenty dawnej Bramy Opatowskiej. To odkrycie, na które badacze czekali od wielu lat.
Dawniej Bodzentyn miał dwie bramy miejskie – od wschodu Opatowską (na obecnej ul. Langiewicza), a od południa Krakowską. Po bokach Bramy Opatowskiej rozciągały się mury obronne, które stanowiły granice miasta.
Przez wieki narastająca zabudowa spowodowała, że nie wiadomo było, gdzie dokładnie zlokalizowana była Brama Opatowska. Udało się to dopiero ustalić podczas prac rewitalizacyjnych – mówi burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba.
– Udało się odkryć dość dobrze zachowane mury Bramy Opatowskiej, mamy możliwość pokazania tego miejsca. Teraz pracują przy nich archeolodzy i konserwatorzy zabytków, tak, aby nie zniszczyć tego zabytku.
Obwód murów miejskich dawnego Bodzentyna miał około 1,2 tys. metrów, a jego zachodni przebieg (będący zarazem zamkowymi murami) ograniczała rzeczka Psarka.
Jak podkreśla profesor Urszula Oettingen odkrycie jest bardzo ważne.
– Inwentarze mówiły, że Brama Opatowska istniała, ale nie można było do tej pory wskazać jej dokładnego położenia. Teraz zadaniem miasta będzie znalezienie sposobu na wyeksponowanie tego miejsca. Dla nas – historyków i mieszkańców miasta to bardzo ważne odkrycie.
Przed murem była fosa, a przed nią jeszcze wał ziemny. Do miasta wjechać można było dwiema bramami: Krakowską od południa (dzisiejsza ul. Licealna) oraz Opatowską od wschodu (obecnie ulica Langiewicza). Ulice wylotowe do obu bram prowadziły z rynku, na przedłużeniu północnej i zachodniej jego pierzei. O wyglądzie architektonicznym bram nic nie wiemy. Brama Opatowska miała przedbramie, czyli umocnienie bramy w postaci warownej przybudówki, która z czasem rozwinęła się w barbakan.
Trzecia brama, Zamkowa, czyli Senatorska nie miała charakteru bramy miejskiej i prowadziła z miasta do zamku. Pierwotnie była drewniana i została wymurowana dopiero w 1673 roku jako obiekt zamykany, ale nie obronny.
Materiałem do budowy murów, a więc także prawdopodobnie bram wiodących do miasta, był kamień pochodzący z najbliższych okolic – dolomity oraz piaskowce.