Wystawa plenerowa zatytułowana „817. Poznaj tę historię”, której autorką jest dr Katarzyna Jedynak z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, prezentowana jest w czeskiej miejscowości Lidice. Wieś ta, podobnie jaki Michniów, w czasie II wojny światowej została spacyfikowana przez Niemców.
Otwarcie wystawy miało miejsce w piątek, 22 kwietnia. Udział w nim wzięła autorka, a także Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, który wyjaśnia, że było to niezwykle ważne wydarzenie.
– To był pierwszy kontakt z podobną instytucją u naszych sąsiadów. Otwarcie było poprzedzone seminarium o dzieciach w czasie II wojny światowej. Co ważne, ponad połowę prelegentów stanowili Polacy z Instytutu Pamięci Narodowej i z polskich uczelni – podkreśla.
Dyrektor dodaje, że przedstawiciele ośrodka z Lidic zostali zaproszeni na uroczystości rocznicowe, które 12 lipca odbędą się w Michniowie. – Myślę, że to będzie ciekawe i ważne przede wszystkim dla pracowników, bo pierwszy krok został zrobiony, żeby współpraca przynosiła korzyści obu stronom – zaznacza.
Ekspozycja w Lidicach potrwa do 30 sierpnia. Głównym organizatorem wydarzenia był Instytut Polski w Pradze. Wystawa pokazuje losy 817 wsi w granicach współczesnej Polski, które były represjonowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Ukazuje różne formy terroru stosowanego wobec społeczności wiejskich, z których jedną z najbardziej brutalnych akcji były pacyfikacje wsi (mordowanie mieszkańców, rabunek mienia i niszczenie zabudowań). Taki sam los spotkał czeskie Lidice. 10 czerwca 1942 roku, Niemcy w ramach represji po zamachu na Reinharda Heydricha dokonali tam masowej eksterminacji ludności cywilnej. Po wojnie wieś została ponownie założona w ścisłym sąsiedztwie pierwotnych Lidic, a na miejscu starych Lidic znajduje się obecnie pomnik oraz muzeum.
Dyrektor Tadeusz Sikora zapowiada, że wystawa jeszcze w tym roku ma być prezentowana w innych miejscach na świecie, m.in. w Stuttgarcie, Bratysławie oraz Muzeum Holokaustu w Heraklionie, w Grecji.