Jak wyglądało drewniane budownictwo ludowe na dawnej wsi? Będzie okazja dowiedzieć się tego, podczas spotkania pod hasłem „Niedziela za węgłem” w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Jak mówi Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej, cykl cieszy się dużą popularnością wśród rodzin, które chcą w spokoju zwiedzić Park Etnograficzny w Tokarni, ale też dowiedzieć się czegoś o życiu na dawnej wsi.
– Zaczynamy niedzielą, podczas której opowiemy o dawnej pracy cieśli, stolarzy, ale także o budownictwie drewnianym, bardzo charakterystycznym dla kieleckiej wsi. Nasi etnografowie przybliżą dwa główne rodzaje budownictwa, które występowały na Kielecczyźnie sumikowo-łątkowym i na węgieł. Co się kryje za tymi skomplikowanymi nazwami dowiemy się właśnie w niedzielę – zapowiada.
Na rodziny, które w niedzielę odwiedzą skansen czekają bezpłatne warsztaty. – Na tym nie koniec atrakcji – zapewnia Beata Ryń.
– Zaprosimy do samodzielnego złożenia plansz i papierowych modeli, przybliżymy znajomość wielkogabarytowych części chałup (belki, deski) oraz zaprezentujemy eksponaty dotyczące pracy cieśli, drwali, stolarzy – rzemieślników bezpośrednio związanych z drewnianym budownictwem. Pokażemy jak wycinane były „jaskółcze ogony”. Odbędą się warsztaty z fotografowania architektury – wymienia.
Zajęcia w ramach „Niedzieli za węgłem” zaplanowano w godzinach 11-15, natomiast Park Etnograficzny w Tokarni można zwiedzać w godzinach od 9 do 17.
Plan imprezy:
11.00 – rozpoczęcie na placu za Dworem z Suchedniowa, zaproszenie wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w warsztatach i oprowadzaniu; przedstawienie tematyki i harmonogramu dnia;
11.00-15.00 – otwarte warsztaty muzealne – każdy chętny będzie mógł wziąć w nich udział;
12.30-15.00 – komentarz etnograficzny dotyczący budownictwa ludowego na dawnej wsi (na wszystkich stanowiskach);
12.15-12.45 – spacer/oprowadzanie tematyczne dotyczące drewnianego budownictwa ludowego na dawnej wsi wraz z prezentacją wybranych budynków w Sektorze Budownictwa Dworsko – Folwarcznego oraz Sektorze Budownictwa Wyżynnego;
14.00-14.30 – spacer/oprowadzanie tematyczne dotyczące drewnianego budownictwa ludowego na dawnej wsi wraz z prezentacją wybranych budynków w Sektorze Budownictwa Dworsko – Folwarcznego oraz Sektorze Budownictwa Wyżynnego.
11.00-15.00 – warsztaty z fotografowania architektury prowadzone przez pracownika MWK oraz członka Związku Polskich Artystów Fotografików – Mariusza Łężniaka. Przybliży on zainteresowanym sposoby na jak najwierniejsze fotografowanie obiektów architektury nie tylko za pomocą profesjonalnego sprzętu, ale również za pomocą smartfona;
11.00-15.00 – pokaz wycinania „jaskółczych ogonów”.
Podczas całej imprezy będzie się odbywał „quest” – pierwsze trzy osoby (lub drużyny), które prawidłowo wypełnią kartę pracy otrzymają nagrody główne wykonane przez pracownika Działu Konserwacji. Ponadto trzy kolejne osoby (lub drużyny) otrzymają nagrody dodatkowe, również wykonane przez Dział Konserwacji.