Uczniowie pińczowskich szkół wyruszyli na spacer historyczny – śladami zabytków i miejsc kultury żydowskiej w mieście. W ten sposób Pińczów upamiętnił 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Młodzi pińczowianie zwiedzili m.in. Synagogę Starą przy ulicy Klasztornej, która jest jedynym dobrze zachowanym świadectwem obecności Żydów w mieście. Dowiedzieli się również, że w Pińczowie istniała druga synagoga, nieopodal starej, która nie przetrwała do czasów powojennych.
Przewodnikiem „miejskiej wycieczki” była historyk i judaista Renata Urban z Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Dodała, że jednym z punktów spaceru był Młyn Lejbusia. Młyn ten funkcjonował w latach 1916-1939. Usytuowany był przy ulicy Buskiej. Dziś pomiędzy ulicą Spółdzielczą, Bednarską, a Batalionów Chłopskich. Młyn wodny służył do przemiału ziarna na mąkę i kaszę.
– Lejbuś to zdrobnienie imienia Lejb. To było bardzo popularne imię żydowskie. To był młyn wodny. Niestety nie przetrwał do naszych czasów. Warto jednak wiedzieć, że przed wojną w Pińczowie mieliśmy bardzo dużo cennych zabytków – dodała.
Wycieczka bardzo nam się podobała, a przy okazji dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o naszym wspaniałym mieście – mówili uczniowie. Dodawali, że są zadowoleni i pełni wrażeń. W ciekawy sposób wzbogacili swoją wiedzę historyczną oraz miło spędzili przedpołudnie.
Jednym z przystanków był także Młyn Minca. Budynek istnieje do naszych czasów. To przedwojenny młyn parowy zlokalizowany przy sklepie „Netto”. To budynek murowany z kamienia pińczowskiego, kryty dwuspadowym dachem.
Następnie uczniowie przeszli na miejsce Cmentarza Żydowskiego starego. Został założony w I połowie XVII w. za klasztorem reformatów, przy obecnej ulicy Słabskiej. Przeszli również obok cmentarza Żydowskiego Nowego.
W 1831 r. Jan Olrych Szaniecki podarował gminie grunt pod nowy cmentarz, położony na wschód od Pińczowa, na terenie dawnego miasta Mirów przy drodze do Buska.
Uczniowie udali się także na miejsce Fabryki Cykorii „Felix”. Nazwa pochodzi od nazwiska właściciela, który posiadał własną plantację i parową suszarnię.
Wydarzenie zorganizowane przez Muzeum Regionalne w Pińczowie wpisało się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” corocznie organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.