50 fotografii pokazujących zarówno oficjalne uroczystości, jak i życie codzienne żołnierzy 1 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie można oglądać na nowej wystawie w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach.
– Autorem zdjęć jest Karol Bieniak, żołnierz 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka – wyjaśnia dr Marek Maciągowski, dyrektor OMPIO.
– On fotografował życie żołnierzy, sam walcząc. Zostawił po sobie wielką kolekcję liczącą około 1,4 tys. zdjęć, które wykonywał od 1941 do 1945 roku. To jest życie na pół prywatne, bo jest tam wypoczynek, udział w codziennych czynnościach, takich jak pranie, gotowanie, sprzątanie, aktywność sportowa, zgromadzenia religijne. To są zdjęcia wykonane głównie w Szkocji – wyjaśnia.
Dr Marek Maciągowski dodaje, że takich fotografujących żołnierzy było wielu.
– Niedawno otrzymaliśmy bardzo ciekawy zbiór fotografii, wykonywanych i przechowywanych później w Wielkiej Brytanii przez pułkownika Aleksandra Idzika, który w 1939 roku bronił Kielc. Później losy rzuciły go do Rosji, a potem znalazł się w Wojsku Polskim, które wyszło ze Związku Sowieckiego i dotarło na Zachód. Fotografował życie żołnierskie. Część tych fotografii się zachowało, a ich reprodukcje mamy w swoich zbiorach – zaznacza.
Wystawę „Życie codzienne żołnierzy 1 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie” można oglądać do końca maja. Fotografie prezentowane w Kielcach są częścią wystawy ze zbiorów Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Historia 1 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych
Po porażce Francji w czerwcu 1940 roku tylko niewielka część żołnierzy sił lądowych Wojska Polskiego została ewakuowana na Wyspy Brytyjskie. Zgodnie z polsko-brytyjską umową wojskową z 5 sierpnia 1940 r. ocalone oddziały polskie miały być użyte do walki z Niemcami na szczeblu taktycznym pod dowództwem polskim. Strona brytyjska zapewnić miała wyposażenie i uzbrojenie. Parlament brytyjski prawnie usankcjonował pobyt wojsk polskich i nadał Polskim Siłom Zbrojnym takie same prawa jak siłom zbrojnym Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Według ustaleń powziętych ze stroną brytyjską 19 czerwca 1940 r., rozpoczęto formowanie w Szkocji z ocalałych wojsk lądowych 1 Korpusu Polskiego. Wywodzą się z niego legendarne jednostki, jak 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka i 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Sosabowskiego.