W czwartek, 21 kwietnia, odbędą się uroczystości związane z obchodami 100-lecia przybycia do Kielc 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Do udziału w wydarzeniach zaprasza Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 2. PALL.
Jego prezes, Danuta Żbikowska, zwraca uwagę, że jeszcze w ubiegłym roku była podawana informacja, że 2. PALL pojawił się w Kielcach 21 kwietnia 1921 roku. Jednak w świetle najnowszych ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej nastąpiło to rok później, w 1922.
– Ten rok jest bardzo ważny dla pamięci 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, bo 21 kwietnia wypada 100. rocznica, jak pułk pod dowództwem Jana Macieja Bolda przyjechał do Kielc i zatrzymał się w tzw. koszarach Fijałkowskiego przy ulicy Wrzosowej. Zajął miejsce też na Kawetczyźnie i w Dyminach – wyjaśnia.
Właśnie pod tablicą pamiątkową w miejscu pierwszych koszar 2. PALL w Kielcach, przy ulicy Wrzosowej, w czwartek, o godz.10.00 zostanie zapalony znicz pamięci. Jak zawsze pojawią się tu dzieci z położonej w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 8 im. Wojska Polskiego w Kielcach.
Wiele młodych osób nie tylko z SP nr 8, ale także ze Szkoły Podstawowej nr 9, Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Elektrycznych, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych i Zakładu Doskonalenia Zawodowego weźmie udział w uroczystościach, które o godz. 11.00 rozpoczną się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Danuta Żbikowska podkreśla, że w tę część wydarzenia jest zaangażowanych wiele instytucji.
– Zorganizowaliśmy, przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej, przy wielkim wsparciu mediów, władz lokalnych wielkie uroczystości. Ku mojej radości, weźmie w nich udział wiele szkół. Uroczystą galę zakończy musztra paradna w wykonaniu młodzieży z Zakładu Doskonalenia Zawodowego – zaznacza.
W części artystycznej wystąpi również aktor, Lech Sulimierski, który także był synem artylerzysty.
W Wojewódzkim Domu Kultury będzie można zobaczyć dwie wystawy. Pierwsza to grafiki Marka Wacława Judyckiego. Jak mówi Danuta Żbikowska, kielczanina z pochodzenia.
– Nadal żyje Kielcami, ale obecnie wraz z rodziną mieszka w Rudzie Śląskiej. Pokaże cały cykl rycin, które obrazują historię kieleckich artylerzystów – wyjaśnia.
Drugą ekspozycję, zatytułowaną „Adiutant Pułku Artylerii”, przygotował Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Dyrektor tej instytucji, dr Marek Maciągowski mówi, że poświęcona jest rodzinie organizatorki uroczystości, Danuty Żbikowskiej, z domu Rojek.
– Jej ojciec to jest właśnie Tadeusz Rojek, adiutant 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, człowiek który jako pierwszy przedstawił meldunek o rozpoczęciu działań wojennych na zbiórce pułku.
W 1939 roku walczył, a potem jego losy ułożyły się tak, że trafił do niewoli, był osadzony w kieleckim więzieniu, i tylko dzięki staraniom rodziny został wykupiony i zamiast na rozstrzelanie, trafił do transportu do obozu. Ten obóz przeżył, wstąpił do wojska. Na tej wystawie jest pokazana jego droga, ale również droga jego rodziny, czyli żony i córki, które zostały w Kielcach i musiały sobie radzić z trudnym życiem – opisuje.