– Nasza współpraca z WOT w wymiarze edukacji historycznej przynosi rezultaty także w postaci służby pracowników IPN w szeregach tej formacji – powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki.
We wtorek podsumowano współpracę Instytutu Pamięci Narodowej i Wojsk Obrony Terytorialnej.
Podczas konferencji prasowej w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki prezes Karol Nawrocki powiedział, że służba w Wojskach Obrony Terytorialnej jest formą kontynuowania polskiej tradycji, która nakazywała żołnierzom służenie Polsce także w ramach działalności cywilnej. W czasie konferencji przedstawił dwójkę pracowników IPN, którzy służą w V Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
– Praca w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji i służba w WOT pozwalają realizować się na różnych płaszczyznach, których wspólnym mianownikiem jest dobro Polski – powiedziała Marta Sałdan, która służy w WOT od ośmiu miesięcy.
Aleksander Mazur powiedział, że do wstąpienia w szeregi tej formacji zachęciła go możliwość służenia swojej lokalnej społeczności. W ciągu ostatnich miesięcy brał udział m.in. w zabezpieczaniu wschodniej granicy Polski przed zagrożeniem ze strony migrantów oraz organizowaniu pomocy dla uchodźców uciekających z Ukrainy.
Prezes Nawrocki powiedział, że w IPN zatrudnionych jest obecnie około 20 żołnierzy WOT. Dodał, że ma nadzieję na zwiększenie tej liczby i zachęca wszystkich pracowników IPN do połączenia pasji do polskiej historii z „Nasza współpraca z WOT w wymiarze edukacji historycznej przynosi rezultaty także w postaci służby pracowników IPN w szeregach tej formacji. WOT i Ministerstwo Obrony Narodowej są naszymi naturalnymi partnerami” – wyjaśnił.
Przypomniał, że poszczególne brygady WOT przyjmują za swoich patronów bohaterów podziemia antykomunistycznego, których pamięć została przywrócona dzięki działalności pracowników IPN.
– To bohaterowie – odnalezieni przez archiwistów, naukowców i Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN – którzy są dziś żywą historią, stanowiącą fundament wolnej i niepodległej Polski, która służy własnym obywatelom – powiedział prezes Nawrocki.
Dodał, że „widzimy owoce pracy IPN”.
Dowódca V Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej im. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” płk Mieczysław Gurgielewicz powiedział, że pracownicy IPN służący w WOT pełnią podwójną rolę, ponieważ przywracają pamięć o bohaterach niezłomnej walki, którzy na zawsze mieli zostać zapomniani, a jednocześnie jako żołnierze dokładają małą cegiełkę do budowy potencjału obronnego Polski.
Podziękował również dyrekcji IPN za ułatwianie pracownikom służby w szeregach WOT.