Ponad 15 mln drzew – tyle przez ostatnie pięć lat wyhodowali daleszyccy leśnicy w specjalnej, kontenerowej szkółce leśnej mieszczącej się w podkieleckim Sukowie. W ostatnich dniach rozpoczął się wysiew kolejnych nasion. Setki tysięcy dębów, buków oraz sosen jeszcze jesienią tego roku trafią do nadleśnictw w całym regionie świętokrzyskim.
Paweł Kosin z nadleśnictwa Daleszyce mówi, że tegoroczny wysiew jest już szóstym od początku uruchomienia kontenerowej szkółki leśnej.
– Zaczęliśmy od wysiewu nasion buka. Kolejne będą nasiona sosny. Z kolei w maju rozpoczniemy wysiew dębów. Wszystkie nasiona zostały zebrane z drzew cechujących się dobrą jakością i witalnością. Dzięki temu nasze sadzonki są wysokiej jakości. Co też przekłada się na jakość lasu, który z nich wyrośnie – mówi.
O wyjątkowości drzew hodowanych przez leśników w szkółce w Sukowie świadczy przede wszystkim czas ich produkcji, który trwa jeden sezon wegetacyjny.
– Zasiane wiosną drzewa, kilka miesięcy później, jesienią, są już gotowe do wysadzenia w gruncie. Co więcej są to sadzonki cechujące się dużą wytrzymałością. Ponadto ich parametry będą takie same, jak u drzewek hodowanych w tradycyjnej, gruntowej szkółce leśnej. A jest to ważne dlatego, że ich proces wzrostu trwałby około 2-3 lat. Uzyskane w ten sposób specjalne sadzonki są najczęściej wykorzystywane do zalesiania rekultywowanych terenów poprzemysłowych – wyjaśnia Paweł Kosin.
Duże znaczenie w rozwoju roślin mają warunki, w jakich są one przetrzymywane. Kluczowe są foliowe namioty, kontrolowana wilgotność oraz temperatura, które pozwalają na stworzenie mikroklimatu przyśpieszającego rozwój roślin. Dodatkowym atutem jest umieszczenie systemu korzeniowego sadzonki w tzw. bryłce, która zawiera substrat torfowy.
– Mimo wszystko cały czas dbamy o sadzonki. Drzewka po początkowym okresie hodowli w zamknięciu są wystawiane na zewnątrz, gdzie się hartują. Rośliny cały czas rosną, a ich pędy z czasem zaczynają drewnieć, co jest istotne w kontekście przymrozków już po wysadzeniu do gruntu – dodaje leśnik.
Rocznie w lasach państwowych produkuje się około 500 mln nowych drzew.