Bez zbędnych zakupów i gotowania. Wielu mieszkańców województwa świętokrzyskiego spędza Wielkanoc poza domem.
Najwięcej osób decyduje się wyjechać w góry.
– Najczęściej wybierają Białkę Tatrzańską, Bukowinę Tatrzańską i Zakopane. Najczęściej to młodzi ludzie – mówi Alicja Redlich-Michalska, właścicielka biura podróży „Abex”.
– Wówczas poświęcają ten czas rodzinie, a nie na przygotowywanie posiłków. Idą wspólnie święcić koszyczki, a później wybierają się na spacery m.in. do Doliny Kościeliskiej i Doliny Chochołowskiej oraz zwiedzają miasteczka – mówi.
Tym samym wiele lokalnych gospodarstw przygotowuje ofertę świąteczną, w skład której wchodzi m.in. nocleg i śniadanie wielkanocne. Alicja Redlich-Michalska jako jeden z przykładów pokazuje pensjonat „Siedlisko” w Białce Tatrzańskiej, prowadzony przez mieszkankę Kielc. Jak dodaje, można tam skosztować lokalnych potraw i serów.
Marzena Madej z biura Travel Management Stare Miasto w Kielcach zauważa, że zdarzają się także klienci, który wyjeżdżają na święta za granicę, m.in. do Egiptu, Hiszpanii i Turcji.
– Nasi klienci wylecieli także do Rzymu, ponieważ tam święta są bardzo mocno zaakcentowane – dodaje.
Marzena Madej zauważa jednocześnie, że po zastoju spowodowanym epidemią, w tym roku coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy zagraniczne i tym samym turystyka wraca do lat świetlności.
Ceny za święta w górach zaczynają się od kilkuset zł za osobę, natomiast zagraniczne od 1,5 tys. zł.