W okresie świątecznym na sieci kolejowej PKP Polskich Linii Kolejowych w dyspozycji pozostaje 175 zespołów szybkiego usuwania awarii i 16 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego – poinformowały PKP PLK – zarządca kolejowej infrastruktury.
Ponadto w gotowości jest 66 pociągów sieciowych, które mogą być wykorzystane w przypadku usterek sieci trakcyjnej. Na wypadek awarii zapewniono również lokomotywy osłonowe, które w razie potrzeby mogą być wykorzystane do ściągania uszkodzonego taboru.
Kolejowa spółka przypomina, że dyspozytorzy PLK przez całą dobę utrzymują kontakt z przewoźnikami i służbami technicznymi oraz monitorują stan pogody.
Nad bezpieczeństwem podróżnych na dworcach, stacjach i w pociągach w okresie od 15 do 18 kwietnia będzie czuwać blisko 3 tys. funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, wspieranych przez Policję, Straż Graniczną i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne.
Dodatkowe patrole pojawią się w około 1400 pociągach pasażerskich. Funkcjonariusze obecni będą również na szlakach kolejowych, w rejonach przejazdów kolejowo-drogowych, gdzie zadbają o bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Pracę funkcjonariuszy będzie wspierać około 90 psów służbowych.
Funkcjonariusze SOK przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – nie należy pozostawiać swojego bagażu bez opieki, wszystkie wartościowe rzeczy (np. gotówkę) powinno się trzymać zawsze przy sobie.
Kolejarze apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych. Zawsze należy zachować szczególną ostrożność, zatrzymać się przed znakiem stop, czerwonymi światłami i nie wjeżdżać pod opadające rogatki. Ważne telefony, z których można skorzystać, gdyby urządzenia przejazdowe nie działały lub samochód zgasł na przejeździe, znajdują się na żółtych naklejkach umieszczonych na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na słupku, do którego przymocowane jest ramię rogatki.
PKP PLK zwraca uwagę, że 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę działa Centrum Wsparcia Klienta (CWK), które zapewnia pasażerom pomoc na każdym etapie podróży. W przypadku utrudnień spowodowanych m.in. niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi CWK organizuje dojazd podróżnych do stacji docelowej, poczęstunek czy nocleg. Pracownicy CWK współpracują z obsługą składów pasażerskich, a w przypadku opóźnień pociągów powyżej 120 minut na kilkudziesięciu największych dworcach, podróżni otrzymają przekąski i ciepłe napoje.