W łódzkim ZOO zamieszkała urodzona w Pradze Tequila, która jest psem leśnym. To jedyna przedstawicielka tego gatunku w Polsce. Na razie czeka na przyjazd partnera do Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego.
Doskonali pływacy
Psy leśne są gatunkiem zagrożonym wyginięciem, więc ich hodowla w ogrodach zoologicznych jest bardzo istotna. Podkreśla to Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody. Psy leśne, jak sama nazwa wskazuje zamieszkują tereny leśne. Głównie te, które są położone w pobliżu zbiorników wodnych, ponieważ gatunek ten doskonale pływa dzięki błonie pławnej między palcami. Od innych gatunków dzikich psów wyróżnia je także najmniejsza liczba zębów, mają ich tylko 40.
W grupie siła
Pakożery, bo tak też nazywane są psy leśne, to przedstawiciele rodziny psowatych z Ameryki Południowej. Tworzą one duże stada rodzinne, dzięki czemu mogą łączyć siły przy polowaniach. I chociaż przedstawiciele tego gatunku są niewielkiej postury, to ich stado jest w stanie złapać kapibarę czy tapira. Głównie psy leśne są aktywne w trakcie dnia, a noce spędzają w norach wykopanych przez pancerniki czy zmurszałych pniach drzew. To, co przyczynia się do ich wyginięcia, to utrata siedlisk. Na terenach zajmowanych przez psy leśne powstają plantacje soi czy pastwiska.