W okresie od 22 do 26 kwietnia na obszarze całego województwa świętokrzyskiego przeprowadzona zostanie akcja szczepienia wolno żyjących lisów będących głównymi nosicielami wścieklizny. W ciągu pięciu dni w naszym regionie z samolotów zostanie zrzuconych 330 tys. pakietów ze szczepionką.
Starszy inspektor weterynaryjny ds. zdrowia zwierząt, Jaromir Kobos wyjaśnia, że wiosenna akcja szczepienia lisów jest kontynuacją działań prowadzonych w poprzednich latach.
– Głównymi miejscami bytowania lisów są tereny położone w pobliżu ludzkich siedzib. Dlatego szczepionka będzie zrzucana nad lasami, łąkami i polami. Szczepionka z całą pewnością nie będzie zrzucana nad terenami zurbanizowanymi oraz nad akwenami wodnymi – mówi.
Jaromir Kobos zaznacza, że szczepionka jest przeznaczona wyłącznie dla lisów.
– Sama szczepionka jest w kształcie kwadratowej kostki lub stożka o dość charakterystycznym zapachu przyciągającym właśnie lisy. W środku znajduje się pakiet z antidotum na wściekliznę, które po zjedzeniu przez zwierzę dostaje się do jego organizmu. W związku tym zaleca się, by ludzie nie dotykali pakietów zawierających szczepionki, ponieważ ich zapach może odstraszyć zwierzęta – tłumaczy.
Akcja szczepień ma znaczenie profilaktyczne, jej nadrzędnym celem jest uniemożliwienie przenoszenia się wścieklizny na ludzi. Obecnie największe zagrożenie tą chorobą występuje na terenie województwa mazowieckiego.
– Oczywiście zdarza się, że psy, czy koty zjadają taką szczepionkę. W takiej sytuacji, jeśli nie zaobserwujemy u domowego zwierzęcia podejrzanych objawów, nie ma powodu do niepokoju. Dla pewności możemy jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii. Zalecamy jednak, by w czasie dwóch tygodni od zakończenia akcji zrzucania szczepionek nie wypuszczać domowych zwierząt poza miejsce zamieszkania. Zwłaszcza kotów – dodaje.
Inspektor przypomina, że w ciągu ostatniego roku w regionie świętokrzyskim wykryto 3 przypadki wścieklizny: w listopadzie 2021 roku – w powiecie sandomierskim, w grudniu – w skarżyskim, a także w lutym 2022 roku w powiecie starachowickim.
Według szacunków, na terenie województwa świętokrzyskiego żyje od 6,5 do 7 tys. lisów. W tym roku podobna akcja odbędzie się jesienią, na przełomie września i października.