20-lecie działalności świętuje Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”. To organizacja, która od dwóch dekad pomaga osobom uzależnionym, niepełnosprawnym, starszym, dzieciom, ubogim i bezdomnym. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Katedralnej, a gala odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury.
Jak podkreśla ksiądz Andrzej Drapała, prezes stowarzyszenia, co roku organizacja pomaga około 8 tys. osób.
– Myślę o stowarzyszeniu w kategorii wielkiego cudu Pana Boga i to w wielu obszarach. To ogrom serca ludzi, którzy to stowarzyszenie zakładali, ale taż armia ludzi, którym pomocy udzieliliśmy i z którymi nawiązaliśmy więzi. Szacujemy, że rocznie w placówkach medycznych, opiekuńczy, tam, gdzie prowadzimy działalność gospodarczą pomagamy około 8 tysiącom osobom – mówi ksiądz Andrzej Drapała.
Do klubu „Wolna strefa” na ulicę Karczówkowską, od trzech lat przychodzi m.in. Karol. Jak mówi, traktuje to miejsce prawie jak swój drugi dom.
– W klubie razem z kolegami spędzam wolny czas. Bardzo często gramy np. w ping-ponga oraz w siatkówkę. Możemy tam również odrobić lekcje, a jeśli czegoś nie rozumiemy, to zawsze możemy liczyć na pomoc wychowawców. W klubie jest dużo osób, więc nigdy się nie nudzimy – dodał Karol.
Jak podkreślał podczas gali senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości, stowarzyszenie, to organizacja, która wspiera polskie rodziny.
– Prawdopodobnie są dzieci tych małżeństw, tych rodzin, które uratowała „Nadzieja Rodzinie”. Są też ci, którym życie zostało dane po raz drugi, bo dzięki temu stowarzyszeniu oswobodzili się ze swoich słabości, z uzależnień. Bardzo często uzależnień trudnych, prowadzących do śmierci – dodał Krzysztof Słoń.
20 lat, to dojrzały wiek. To lata, podczas których to stowarzyszenie dbało i nadal dba o rodzinę, powiedziała poseł Agata Wojtyszek z Prawa i Sprawiedliwości.
– Stowarzyszenie dba o tych najmłodszych, którzy nie potrafią znaleźć miejsca w swoich rodzinach, często zagubionych. Dba także o młodzież, jak i o tych, którzy są już u schyłku swojego życia. Wspiera i pomaga także osobom niepełnosprawnym, dla których tworzy miejsca pracy – dodała Agata Wojtyszek.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego podkreślała, że „Nadzieja Rodzinie” daje dobro, tworzy miejsca pracy. Dlatego zarząd województwa świętokrzyskiego czyni starania, aby do wszystkich członków stowarzyszenia i tych osób, którym oni pomagają trafiało dobro i wsparcie, dodała Renata Janik.
Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” prowadzi m.in. kluby „Wolna Strefa”, w których czas wolny mogą spędzać młode osoby. Organizacja zarządza także placówkami skierowanymi do osób niepełnosprawnych, uzależnionych od środków psychoaktywnych, a także trzy centra integracji społecznej, z których pomocy mogą skorzystać osoby wykluczone społecznie.