W Muzeum Regionalnym w Pińczowie powstaje nowa czasowa wystawa.
Justyna Dziadek, dyrektor placówki zapowiada, że ekspozycja pokaże Adolfa Dygasińskiego – „Piewcę Ponidzia” i wątki łączące go ze znanym malarzem, symbolistą XIX w., Jackiem Malczewskim.
– To wystawa, która nigdy dotąd w Polsce nie była prezentowana. Eksponaty, m.in. cztery oryginalne obrazy Jacka Malczewskiego, zostały wypożyczone z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku – dodaje.
Na wystawie będzie można zobaczyć portrety Adolfa Dygasińskiego. Pochodzą one ze zbiorów szkół z regionu, które noszą imię Adolfa Dygasińskiego: z Kielc, Sichowa Dużego, Chmielnika i Pińczowa. Na wystawie znajdzie się również XIX w. biurko ze szkoły z Chrobrza. Ponadto, będzie można zobaczyć oryginalne obrazy malarza i zbiór pamiątek dotyczących życia i twórczości pisarza – naturalisty.
– Większość eksponatów dotyczących wielkiego pisarza i pedagoga Adolfa Dygasińskiego pochodzi z naszego muzeum. Posiadamy największy w Polsce zbiór pamiątek, fotografii i rękopisów poświęcony twórczości i życiu Dygasińskiego – mówi.
Będą prezentowane także fotografie przedstawiające rodzinę publicysty, m.in. zdjęcie córki pisarza Zofii Dygasińskiej wraz z Marią Konopnicką, ale i unikatowe troki podróżne.
Wernisaż uświetni występ młodego pianisty Eryka Parchańskiego z Zespołu Szkół Muzycznych w Kielcach.
Wernisaż wystawy pt. „Dygasiński- Malczewski- Relacje” zaplanowany jest na 19 czerwca na godzinę 19. Ekspozycje będzie można oglądać do 31 października.
Adolf Dygasiński urodził się 7 marca 1839 w Niegosławicach koło Pińczowa, zmarł 3 czerwca 1902 w Grodzisku Mazowieckim. Jest nierozerwalnie związany z historią, kulturą i literaturą Ponidzia. Napisał 21 powieści, 130 nowel, pisma pedagogiczne oraz tomy listów.
Adolf Dygasiński był nauczycielem Jacka Malczewskiego. W życiu malarza odcisnął duże piętno m.in. kształtując go jako artystę. W zachowanych do dziś listach Jacka Malczewskiego, np. do rodziców, przejawia się postać „Piewcy Ponidzia”, nie tylko jako nauczyciela, ale również jako opiekuna.
Wystawa wpisuje się w przypadającą w tym roku 120.rocznicę śmierci Adolfa Dygasińskiego. W gminie Pińczów, decyzją rady miejskiej, 2022 rok został ustanowiony rokiem Dygasińskiego.