Przed nami dłuższy weekend. Zaroją się drogi, bo wiele osób wyjedzie na wypoczynek. Policja także będzie prowadziła bardziej intensywne działania.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy powinno się ostrzegać kierowców światłami przed policją?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
CZY PO MINIĘCIU POLICYJNEJ KONTROLI DROGOWEJ OSTRZEGAJĄ PAŃSTWO INNYCH KIEROWCÓW?
- TAK, ZAWSZE MRUGAM ŚWIATŁAMI (48%)
- NIE, NIGDY NIE OSTRZEGAM, TRZEBA JEŹDZIĆ PRZEPISOWO (28%)
- RACZEJ NIE, WOLĘ NIE NARAŻAĆ SIĘ NA MANDAT (24%)
*****
Dziś jest środa, 15 czerwca, 166 dzień roku.
Do końca roku pozostało 199
Wschód słońca w Kielcach: 04:27
Zachód słońca w Kielcach: 20:50
Dzień trwa 16 godzin i 22 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 minutę.
Imieniny obchodzą: Jolanta, Wit oraz Abraham, Adelajda, Albertyna, Angelina, Benilda, Bernard, Dula, Edburga, Eutropia, Germana, Hezychiusz, Izolda, Leonida, Liba, Lotar, Oliwia, Placyda, Wisław, Wisława, Witold, Witolda, Witosław
*****
Przysłowie na dziś:
„Na świętego Wita zboże zakwita”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Wiatru
Ogólnopolski Dzień Dogoterapii
Światowy Dzień Praw Osób Starszych
*****
ŚRODA, 15 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1904 r. – WŁOSZCZOWA: pożar miasta, który strawił urząd gminy, sąd, aptekę, kilkadziesiąt sklepów i domów – głównie żydowskich,
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
-KIELCE: grupa likwidacyjna zorganizowana przez Komendę Obwodu AK Kielce pod dowództwem cichociemnego ppor. Kazimierza Smolaka „Nurek” przeprowadziła na skrzyżowaniu ulic Solnej i Paderewskiego w Kielcach udany zamach na szefa siatki niemieckich agentów: Franza Wittka. Podczas akcji zginął jeden żołnierz. Sam „Nurek” został ranny i wieczorem ewakuowała go grupa NSZ. Z powodu zdrady miejsce ich przebywania otoczyli Niemcy. Zginął cichociemny i trzech ochraniających go ludzi.
– zasadzka na zasadzkę w nocy na 16 czerwca Niemcy przygotowali zasadzkę na partyzantów na drodze z Widełek do Makoszyna (szlak ten był często przez partyzantów uczęszczany). Poinformowany o tym dowódca III plutonu Czesław Łętowski „Górnik” zorganizował zasadzkę na Niemców. Na wzniesieniu Józefka ostrzelał powracających rano samochodem Niemców. Meldunki wywiadowcze podawały, że Niemcy stracili 14 zabitych.
ŚRODA, 15 CZERWCA: W POLSCE
1260 r. – książę mazowiecki Siemowit I zawarł z zakonem krzyżackim układ w Troszynie skierowany przeciwko plemieniu Jaćwingów. Krzyżacy w zamian za pomoc militarną obiecali przekazać księciu szóstą część ziemi zdobytej na Jaćwingach.
1794 r. – wojska pruskie, sprzymierzone z wojskami rosyjskimi w tłumieniu Insurekcji Kościuszkowskiej, zdobyły Kraków, barbarzyńsko łupiąc na Wawelu narodowe regalia (insygnia władzy królewskiej), które w 1807 r. zostały w Berlinie przetopione na złoto. Ocalał jedynie miecz koronacyjny – Szczerbiec, który w 1921 r. powrócił do Polski.
1867 r. – założono Archiwum Akt Dawnych w Warszawie.
1931 r. – w Waszyngtonie podpisano polsko-amerykański traktat o przyjaźni.
1934 r. – w Warszawie został zamordowany przez nacjonalistów ukraińskich Bronisław Pieracki (ur. 28 maja 1895 r.), legionista I Brygady, pułkownik WP, jeden z czołowych polityków obozu piłsudczykowskiego, minister spraw wewnętrznych, rzecznik porozumienia polsko-ukraińskiego.
2007 r. – rozpoczął się VII zjazd gnieźnieński.
WTOREK, 14 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 11:00, STANOWISKA – Szef urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w uroczystościach upamiętniających 82. rocznicę ostatniej zbiórki OWWP „Hubala”